Hydrological evaluation of spillway in earth dam, a case study: Khanas dam in Iraq-Duhok
Toprak barajindaki dolusavakin hidrolojik değerlendirilmesi, bir örnek incelemesi: Irak-Duhok'taki Khanas Baraji
- Tez No: 809136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Herhangi bir dolgu barajı projesinin uygulama aşaması uzun zaman almaktadır, ayrıca çok miktarda hidrolojik kaynağa ve pratik tecrübeye ihtiyaç duyar. Güçlü bir yapıya ve yüksek verili bir baraj yapmasını sağlamak amacıyla, aynı zamanda güvenli bir işletme ortamı yaratmak için, özel gereksinimlere göre planlaması, geliştirilmesi ve inşa edilmesi gerekmektedir. Barajın inşaatı için bir fizibilite çalışmasının dört aşamada yapılması gerekiyor; Ön çalışma (jeofizik, jeolojik ve ölçme çalışması), ikinci aşamada detaylı olarak (jeoteknik, kadastral, hidrolojik, hidrolik ve jeolojik) gibi bu kısımda başlar, üçüncü aşamada (baraj tasarımı için analizlere başlayacak) ve dördüncü aşamada ise tasarım incelenir ve değerlendirilir. Bu araştırmada, Khanas Barajı projesi, 11 model kullanılarak Hyfran programı ile yağış verileri analiz edildikten sonra hidrolojik olarak değerlendirilmiştir; AIC ve BIC karşılaştırmasını kullanarak yaptığımız analiz verilerine göre en iyisi, Üstel modeldir (maksimum olasılık) ingilizce adı ( maximum likelihood) ve Tablo 1'de gösterildiği gibi 24 saat için tahmini maksimum yağış (265) mm ve dönüş süresi için araştırmamıza göre maksimum taşkın deşarjı (1.853,44) metreküp / sn'dir ( 2000) yıl (Khanas Barajı'nın orijinal tasarımına dönüş ile aynı dönüş süresi için). Khanas Barajı'nın orijinal tasarımındaki savak (spillway) maksimum taşkın (947) m3/s ve bu araştırma ile hesaplanan maksimum taşkın debisi (maximum flood discharge) tasarım değerinin yaklaşık iki katı olup, bu nedenle su akıntısının boyutları aynı geri dönüş süresi için selin güvenli bir şekilde geçmesi için yeterli değil ve Khanas Barajı projesi kritik bir durumda olduğunu görebiliriz
Özet (Çeviri)
The execution of the embankment requires a significant amount of time, as well as a significant amount of Hydrological resources and experience. As a result, it is necessary for it to be planned, developed, and constructed in accordance with severe requirements in order to achieve a strong structure and high efficiency while maintaining a safe operating environment in order to preserve human contributions. An investigation of any dam site needs a feasibility study for the site as four parts: Preliminary study (Geophysical, Geological and Surveyor study), if this part is evaluated and decision makes, then the second part will be started such as (Geotechnical, Surveying, hydrological, Hydraulically and geological, in details, Then Analysis for design of the dam will be started, and in the final part, the design must be checked and evaluated. In this research Khanas dam Project was evaluated hydrologically after analyzing rainfall data using Hyfran software by 11 models; the best one, according to our analyzing data using comparison by AIC and BIC, is the Exponential (maximum likelihood) model and the maximum estimated rainfall for 24 hours is (265) mm as shown in Table no.1, and maximum flood discharge according to our research is (1,853.44) m3/s for return period (2000) years (for the same return period of the original Khanas dam design). While the Spillway maximum flood in the original design of Khanas dam (947) m3/s and the maximum flood discharge calculated by this research it's about two times of the design value, therefore the Spillway dimensions are not adequacy to pass flood safely in the same return period, and Khanas dam Project in Risk.