Investigation of daylight in university campus buildings: İhsan Doğramaci Bilkent University and Mersin University
Üniversite kampüs binalarinda gün işiğinin incelenmesi: İhsan Doğramaci Bilkent Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi
- Tez No: 809135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HALUK ZELEF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Gün ışığı algımızı geliştirmekle birlikte psikolojik ve fiziksel sağlığımızı büyük ölçüde de etkilemektedir. Mimarlık ise gün ışığını yaşantımızdaki kalitenin temel bir unsur olarak kabul eder. Gün boyunca yapay aydınlatmanın yoğun kullanımı, günümüz yapılarında gün ışığı tasarım yaklaşımlarına gölge düşürüp önemsizleştirmektedir. Son zamanlarda, enerji verimliliği ve görsel konfor üzerinde daha fazla durulmaya başlanmış ve bu da doğal aydınlatma tasarım etkinliğinin daha dikkatli bir şekilde değerlendirilmesine yol açmıştır. Çağdaş mimari gün ışığı kullanımında kullanıcıların ihtiyaçlarına ve yapı işlevlerine uygun olarak yararlanılması, mimaride yöntem ve stratejilerin geliştirilmesini sağlamaktadır. Fakülte binaları söz konusu olduğunda, gün ışığı öğrencilerin üretkenliğini ve yaratıcılığını artırmaya hizmet ederek onu eğitim ve gelişim için çok önemli bir unsur haline getirir. Bu çalışma, her ikisi de mimar Erkut Şahinbaş tarafından tasarlanan Mersin Üniversitesi ve İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi kampüslerindeki günışığı aydınlatma stratejilerinin araştırılmasına odaklanmaktadır. Araştırma, yerleşkenin planlanması, binaların güneş yönelimi ve yandan aydınlatma, üstten aydınlatma veya her ikisinin bir kombinasyonu dahil olmak üzere çeşitli mimari doğal aydınlatma stratejilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Her bir kampüsün yaklaşımının güçlü ve zayıf yönlerinin incelenmesi yoluyla araştırma, eğitim alanlarında gün ışığı almaya yönelik görüşler ve uygulamalar sağlamayı amaçlamaktadır. Son olarak, tez, gün ışığının potansiyeli ile mimari tasarımdaki gerçek uygulaması arasındaki ilişkiyi kurup, refahı, üretkenliği ve çevredeki doğal çevreyle kusursuz bir bağlantıyı destekleyen alanları teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bulgular, eğitim ortamlarında günışığının rolünün daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmanın yanısıra mimarlar ile tasarımcılara projelerinde gün ışığı kullanımını optimize etmeleri için pratik rehberlik sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Daylight enhances our perception and greatly influences our psychological and physical well-being. Architecture recognizes daylight as a fundamental element, facilitating our lives. The extensive use of artificial lighting during the day masks the limitations of daylight design approaches within today's structures. Lately, there has been a stronger emphasis on energy efficiency and visual comfort, prompting a more careful assessment of daylighting design effectiveness. Utilization of daylight in accordance with users' needs and building functions within contemporary architecture provides development of methods and strategies in architecture. In the case of faculty buildings, daylight serves to enhance the productivity and creativity of students, making it a crucial element for education and development. This study focuses on investigating daylighting strategies in two university campuses, Mersin University and İhsan Doğramacı Bilkent University, both designed by architect Erkut Şahinbaş. The research aims to identify various architectural daylighting strategies, in different levels such as site planning, solar orientation of the buildings, and architectural solutions such as side lighting, top lighting, or a combination of both. Through an examination of the strengths and weaknesses of each campus's approach, the research provides valuable insights and best practices for daylighting in educational spaces. Ultimately, the thesis seeks to bridge the gap between the potential of daylighting and its actual implementation in architectural design, fostering spaces that promote well-being, productivity, and a seamless connection to the surrounding natural environment. The findings contribute to a better understanding of the role of daylighting in educational settings and offer practical guidance for architects and designers to optimize daylight usage in future projects.