Zeytin atığı karasu ve prina ile solucan gübresinin nane, kuzukulağı ve ingiliz çiminde kullanılma imkânlarının belirlenmesi
Determination of usage opportunities of olive mill wastewater and pomace and vermicomposting fertilizer in mint, sorrel and perennial ryegrass
  1. Tez No: 809143
  2. Yazar: YASEMİN SALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Karasu, zeytinyağı eldesi aşamasında oluşmakta olup birçok toksik ve fenolik bileşikler içermektedir. İçerdiği yağlar ve zararlı bileşikler nedeniyle toprakla bulaştırılması tehlikelidir. Solucan gübresi ve prina gibi organik materyallerle birlikte yararlı bir kompost gübreye dönüştürülmesi ile birçok faydalar sağlamaktadır. Araştırmamızda farklı karasu, prina ve solucan gübresinin nane, kuzukulağı ve İngiliz çimi bitkilerinin bazı bitkisel parametreleri ile kimyasal içeriklerine etkileri incelenmiştir. Yapılan uygulamalar sonucunda nane bitkisindeki en fazla yeşil herba ağırlığı Karasu1 (5 ton/da) + prina (1 ton/da) uygulamasından, en düşük değer karasu 1 uygulamasından elde edilmiştir. Kuzukulağı bitkisinde yeşil yaprak ağırlığının en yüksek değeri solucan gübresi 2 (2 ton/da ) uygulamasından (12,89 g), en düşük değeri ise karasu 2 (10 ton/da) uygulamasından (1,20 g) elde edilmiştir. Uygulamaların İngiliz çiminde yeşil ot değerlerimiz; 2,11 ile 6,39 g arasında değişim göstermiştir. En yüksek değer solucan gübresi 2 (2 ton/da) uygulamasından (6,39 g), en düşük değer ise karasu 2 uygulamasından (2,11g) elde edilmiştir. Solucan gübresi ve prina uygulamalarının bitkilerde karasuyun olumsuz etkilerini azalttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wastewater is formed during olive oil production and contains many toxic and phenolic compounds. Contamination with soil is dangerous due to the oils and harmful compounds it contains. Converting it into a useful compost fertilizer, together with organic materials such as vermicompost and pomace, provides many benefits. In our study, we investigated the effects of different wastewater, olive pomace, and vermicompost on some herbal parameters and chemical contents of mint, sorrel, and perennial ryegrass plants. As a result of the applications, the highest green herb weight in the mint plant was obtained with wastewater (5 tons/da) + pomace (1 ton/da), and the lowest value was obtained with wastewater1. In the sorrel plant, the highest value of green leaf weight was obtained from vermicomposting 2 (2 tons/da) (12.89 g), and the lowest value was obtained from wastewater 2 (10 tons/da) (1.20 g). For the perennial ryegrass, the green herbage values ranged from 2.11 to 6.39 g. The highest value was obtained from vermicompost 2 (2 tons/da) (6.39 g), and the lowest value was obtained from wastewater 2 (2.11 g). The applications of vermicompost and pomace affected the negative results of wastewater on plants.