Zeytin atığı karasu ve prina ile solucan gübresinin soğan, sarımsak ve ıspanakta kullanılma imkânlarının belirlenmesi
Determination of usage opportunities of olive mill wastewater and pomace and vermicomposting fertilizer in onion, garlic and spinach
- Tez No: 849417
- Danışmanlar: PROF. İSMAİL GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Zeytinyağı üretiminde ortaya çıkan atık madelerden biri olan karasu, bünyesinde bulunan toksik madeleride toprağa karıştırmaktadır. Solucan gübresi gibi organik maddelerle birlikte uygulanan zeytin karasuyu ve prinanın, yararlı bir hale dönüştürülmesi, ekolojik ve ekonomik açıdan önemlidir. Bu çalışmada; karasu, prina ve solucan gübresi farklı doz ve miktarlarda soğan (Allium cepa), sarımsak (Allium sativum) ve ıspanakta (Spinacia oleracea) kuru madde değişimleri incelenmiştir. Araştırmamızda farklı karasu, prina ve solucan gübresinin soğan, sarımsak ve ıspanak bitkilerinin bazı bitkisel parametreleri ile kimyasal içeriklerine etkileri incelenmiştir. Yapılan uygulamalar sonucunda soğan bitkisinde en fazla yaş yaprak ağırlığı solucan gübresi 2 (2 ton/da) uygulamasından, en düşük değer ise karasu1 (5 ton/da) uygulamasından elde edilmiştir. Sarımsak bitkisinde yaş yaprak ağırlığının en yüksek değeri solucan gübresi2 (2 ton/da) uygulamasından (4.99 g), en düşük değeri ise karasu2 (10 ton/da) uygulamasından (2.26 g) elde edilmiştir. Uygulamaların ıspanakta yaş yaprak ağırlığı değerlerimiz; 0.01 ile 0.67 g arasında değişim göstermiştir. En yüksek değer karasu2 (10 ton/da) + solucan gübresi2 (2 ton/da) uygulamasından (0.67 g), en düşük değer ise karasu1 (5 ton/da) uygulamasından (0.01 g) elde edilmiştir. Solucan gübresi ve prina uygulamalarının bitkilerde karasu uygulamasının olumsuz etkilerini azalttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The olive mill wastewater (OMW) produced in olive oil production contains substances harmful to the soil. It is ecologically and economically important to convert olive mill wastewater and olive mill waste(olive pomace), applied together with organic materials such as vermicomposting, into a useful form. In this study; dry matter development of onion (Allium cepa), garlic (Allium sativum) and spinach (Spinacia oleracea) in different doses and amounts of OMW, olive pomace and vermicomposting were examined. In our study, the effects of different Wastewater, olive pomace and vermicompost on some herbal parameters and chemical contents of onion, garlic and spinach plants were investigated. As a result of the applications, the highest green weight in the onion plant was obtained vermicompost 2 (2 ton/da) power, and the lowest value was Wastewater 1 (5 ton/da) power. In the garlic plant, the highest value of green leaf weight was obtained from vermicompositing 2 (2 tons/da) (4.99 g), and the lowest value was obtained from Wastewater 2 (10 tons/da) creatures (2.26 g). Our green herbage values in the spinach of applications; It ranged from 0.01 to 0.67 g. The highest value was obtained from Wastewater 2 (10 ton/da) + vermicompost 2 (2 tons/da) (0.67 g) and the lowest value was obtained from Wastewater 1 (5 ton/da) (0.01 g). Vermicompost and pomace applications affected the negative results of Wastewater in plants.