Zeytin atığı karasu ve pirina ile solucan gübresinin maydanoz, tere ve italyan çiminde kullanılma imkânlarının belirlenmesi
Determination of usage opportunities of olive waste black water and pomace and vertical fertilizer in parsley, crease and italian grass
  1. Tez No: 850280
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL GEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ülkemizde karasuyun bertaraf edilmesinde ticari olarak uygulanabilecek henüz etkili bir arıtma yöntemi geliştirilememiştir. Bunun nedeni karasudaki yüksek fenol, lipid, organik madde yükleri ve fitotoksik etkileriyle ilgilidir. Karasuyun faydalı amaçlar ile kullanılmasını değerlendirmek için yaptığımız bu çalışmada maydanoz bitkisindeki en fazla yeşil herba ağırlığı solucan gübresi2 (2 ton/da) uygulamasından, en düşük değer kontrol uygulamasından elde edilmiştir. Tere bitkisinde yeşil herba ağırlığının en yüksek değeri solucan gübresi2 (2 ton /da) uygulamasından, en düşük değeri ise kontrol uygulamasından elde edilmiştir. Uygulamalarda İtalyan çiminde yeşil ot değerlerimiz; 14,013 g ile 8,169 g arasında değişim göstermiştir. En yüksek değer kontrol uygulamasından (14,013 g), en düşük değer ise Karasu1 (5 ton/da)+solucan gübresi1 (1 ton/da) uygulamasından (8,169 g) elde edilmiştir. Sonuçlar incelendiği zaman değerlerin kontrol bitkimiz ile solucan gübresi uygulaması yapılan bitkiler arasında değişiklik göstermektedir. Netice itibariyle, bize bitkilerde karasuyun uygulamasından kaynaklı oluşabilecek olumsuz etkilerin; solucan gübresi ve pirina ile birlikte uygulama yapılarak azalttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, an effective treatment method that can be used commercially for the disposal of black water has not yet been developed. The reason for this is related to the high phenol, lipid, organic matter loads and phytotoxic effects in blackwater. In this study, which we conducted to evaluate the use of black water for beneficial purposes, the highest green herb weight in the parsley plant was obtained from the worm castings2 (2 tons/da) application, and the lowest value was obtained from the control application. The highest value of green herb weight in cress plant was obtained from the worm compost2 (2 tons / da) application, and the lowest value was obtained from the control application. Our green grass values in Italian grass in applications; It varied between 14,013 g and 8,169 g. The highest value was obtained from the control application (14,013 g), and the lowest value was obtained from the Karasu1 (5 tons/da) + worm manure1 (1 ton/da) application (8,169 g). When the results are examined, the values vary between our control plant and the plants to which vermicompost was applied. As a result, we can see that the negative effects that may occur due to the application of black water on plants; It was concluded that it was reduced by applying it together with worm manure and pomace.