Türkiye'ye yönelik sağlık turizmi talebinin incelenmesi: Arap turistler üzerine bir araştırma
Examination of health tourism demand to Turkey: A research on Arab tourists
  1. Tez No: 809166
  2. Yazar: USAME ŞEYHO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ŞENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Sağlık turizmi, uluslararası turizm hareketlerinin önemli bir parçası olarak son yıllarada hızlı bir şekilde gelişim gösteren ve büyüyen, ülke ekonomileri için stratejik hale gelen bir sektör olmuştur. Tedavide bekleme sürelerinin uzun olması, bazı tedavilerin birçok ülkede sigorta kapsamında olmaması, fiyatların yüksek olması veya istenen tedaviler ile ilgili hizmet veren uzman doktorların azlığı gibi sebepler insanları tedaviyi kendi yaşadıkları yerlerin dışında aramaya yönlendirmiştir. Farklı ülkeler sağlık turizmindeki talebi çekmek için birer cazibe merkezi konumdadır. Türkiye'nin coğrafi konumu, Asya ve Avrupa ülkelerine yakın olması ve sağlık sektöründeki altyapı imkanlarının gelişmişliği yıllara göre yabancı hasta sayısında artışa neden olmuştur. Bu doğrultuda çalışmadaki temel amaç, Türkiye'nin sağlık turizmi potansiyeli ile Hindistan, Malezya, Tayland, Singapur, Ürdün, BAE, Suudi Arabistan gibi ülkelerin sağlık turizmindeki potansiyelleri ile karşılaştırılarak, Türkiye'ye özellikle Arap ülkelerinden gelen turistlerin tercihlerini etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olan görüşme yöntemi kullanılmıştır. Çeşitli nedenlerle tedavi olmak için Türkiye'yi tercih eden 30 katılımcıyla mülakatlar yapılmıştır. Yapılan içerik analizinde 8 tema ortaya çıkarılmıştır. Araştırma soncuçlarına göre Türkiye'yi sağlık turizmi amacıyla tercih eden Arap turistlerin tercihlerini etkileyen faktörler sırasıyla; Türkiye'nin medikal (tıbbi) turizmde önemli bir destinasyon olması, sağlık hizmetlerinin kaliteli olması, memnuniyet, tedavi maliyetlerinin uygun olması, tavsiye, profesyonel danışmanlık hizmetleri, kültürel yakınlık ve doğal ve tarihi güzelliklerin olmasıdır. Bu bulgular ışığında sağlık turizmi ile ilgili tanıtım ve raklam çalışmalarına önem verilmesi, üçüncü yaş ve termal turizm ile ilgili planlar stratejilerin geliştirilmesi, sağlık turizmi hizmeti veren kuruluşların fiyat denetiminin yapılması, yabancı dil bilen personel yetiştirilmesi, Körfez ülkelelerinden turist çekimi için pazar araştırmasının yapılması ve uluslararası sağlık kuruluşlarıyla entegre olmak ve akreditasyon çalışmlarına önem verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Health tourism, as an important part of international tourism movements, has been a sector that has developed and grown rapidly in recent years and has become strategic for national economies. Reasons such as the long waiting times in treatment, the fact that some treatments are not covered by insurance in many countries, the high prices or the scarcity of specialist doctors providing services for the desired treatments have led people to seek treatment outside of their hometowns. Different countries are a center of attraction to attract the demand in health tourism. Turkey's geographical location, proximity to Asian and European countries and the development of infrastructure facilities in the health sector have led to an increase in the number of foreign patients over the years. In this direction, the main purpose of the study is to examine the factors affecting the preferences of tourists coming to Turkey, especially from Arab countries, by comparing Turkey's health tourism potential with the health tourism potential of countries such as India, Malaysia, Thailand, Singapore, Jordan, UAE and Saudi Arabia. In this study, the interview method, which is one of the qualitative research methods, was used. Interviews were conducted with 30 participants who preferred Turkey to be treated for various reasons. In the content analysis, 8 themes were revealed. According to the results of the research, the factors affecting the preferences of Arab tourists who prefer Turkey for health tourism are respectively; Turkey is an important destination in medical tourism, the quality of health services, satisfaction, affordable treatment costs, advice, professional consultancy services, cultural proximity and natural and historical beauties. In the light of these findings, giving importance to the promotion and advertising studies related to health tourism, development of plans and strategies related to third age and thermal tourism, price control of institutions providing health tourism services, training of foreign language-speaking personnel, market research for tourist attraction from Gulf countries and international It is recommended to be integrated with health institutions and to attach importance to accreditation studies.