Ergenlerde sosyal beceri, ahlaki çözülme ve siber zorbalık davranışlarına ilişkin bir model önerisi
A model proposal regarding social skills, moral disengagement and cyberbullying behaviors in adolescents
  1. Tez No: 809165
  2. Yazar: SAMİ KIRTEKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHTİYAR ERASLAN ÇAPAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Araştırmanın amacı ergenlerin günlük yaşam iletişim becerileri, elektronik ortam iletişim becerileri ve ahlaki çözülme düzeyleri ile siber zorbalık rolleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmada karma desen kullanılmıştır. Çalışma kapsamında ilk olarak nicel veriler sonra nitel veriler toplanmıştır. Araştırmanın nicel kısmında Günlük Yaşam ve Elektronik Ortam İletişim Becerileri, Kolektif Ahlaki Çözülme, Siber Zorbalık Ölçekleri ve Kişisel Bilgi Formu kullanılarak 551 ergen bireyden veri toplanmış ve yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir. Nitel kısımda yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla 27 kişi ile görüşülmüş ve içerik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the relationship between adolescents' real life communication skills, electronic media communication skills, and moral disengagement levels and their cyberbullying roles. A mixed design was used in the study. Within the scope of the study, first quantitative data and then qualitative data were collected. In the quantitative part of the study, data were collected from 551 adolescents using the Real Life and Electronic Media Communication Skills, Collective Moral Disengagement, Cyberbullying Scales and Personal Information Form analyzed with structural equation modeling. In the qualitative part, 27 people were interviewed through semi-structured interviews and analyzed through content analysis.