Uyanık video yardımlı göğüs cerrahisi (uyanık VATS) prosedürünün perioperatif ve postoperatif parametrelere etkisi
The effect of awake video-assisted thoracic surgery (awake VATS) procedure on perioperative and postoperative parameters
- Tez No: 809169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZEL ERŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Amaçlar: Minimal invaziv cerrahinin hedefleri arasında cerrahinin ihtiyaç duyulan sınırlarıyla yapılması koşuluyla fizyolojiden sapmanın en aza indirilmesi bulunmaktadır. Komplikasyonların azaltılması, normal yaşama konforlu dönüşün hızlandırılması süreci, uyanık VATS'ın tekrar popülerlik kazanmasını sağlamıştır. Çalışmamızın amacı uyanık VATS'ın perioperatif ve postoperatif parametrelere etkisini irdeleyerek standart uygulama haline gelebilmesinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: 06/07/2015 – 26/01/2023 tarihleri arasında plevral nedenlerle 37 entübe, 22 uyanık VATS yapıldı. Hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Entübe ve uyanık gruplar arasında hastaların vital bulguları, laboratuvar değerleri, ameliyat izlemleri ve ameliyat sonrası takipleri kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Awake VATS is a minimally invasive surgery technique without general anesthesia or intubation. It reduces the physiological disturbance, the complication rate, and the recovery time of the patients. Our study evaluated the effect of awake VATS on perioperative and postoperative parameters and its potential as a standard practice. Material and Method: Our study compared the outcomes of 37 intubated and 22 awake VATS cases that were performed for pleural causes between 06/07/2015 and 26/01/2023. Patients were evaluated retrospectively. Vital signs, laboratory values, operative and postoperative outcomes were compared between the groups.