Spor merkezlerindeki sporda hizmetkar liderlik davranışlarıyla spora katılım motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining of the relationship between servant leadership behaviors in sports and motivation to participate in sports in the sports centers
  1. Tez No: 809183
  2. Yazar: ALEV PÜRLÜPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı spor merkezlerindeki antrenörlerin (eğitmenlerin) sergilemiş oldukları hizmetkâr liderlik davranışlarıyla üyelerin spora katılım motivasyonları arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Araştırmaya Gaziantep ve Osmaniye ilinden 136 kadın, 164 erkek olmak üzere toplam 300 birey katılmıştır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan bir anket kullanılmıştır. Birinci bölümde demografik bilgilere, ikinci bölümde Cerit (2005) tarafından geliştirilen Sporda Hizmetkâr Liderlik Ölçeği' ne, üçüncü bölümde ise Gill, Gross ve Huddleston (1983) tarafından geliştirilen, Çelebi (1993) tarafından Türkçeye uyarlanan "Spora Katılım Güdüsü Ölçeği' ne yer verilmiştir. Araştırmada demografik değişkenler, sporda hizmetkâr liderlik davranışları ve spora katılım motivasyon düzeylerine ilişkin analizler için tanımlayıcı istatistiki analizler kullanılmıştır. Veriler normal dağılım göstermediği için, iki kategorili değişkenlerin incelenmesinde Wann Whitney U testi, üçten fazla kategoriye sahip değişkenlerin incelenmesinde Kruksal-Wallis H testi, ilişkisel analizlerde ise Spearman Rho Korelasyon analizinden faydalanılmıştır. Araştırmanın ilişkisel analiz sonuçlarına göre sporda hizmetkâr liderlik davranışlarıyla spora katılım motivasyonu arasında negatif yönde zayıf bir ilişki tespit edilmiştir. Bu analizler sonucunda spor merkezlerinde hizmetkâr liderlik davranışlarının artırılması ile spor merkezi üyelerinin spora katılım motivasyonlarında da artış olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the relationship between the servant leadership behaviors of the coaches (trainers) in sports centers and the motivations of the members to participate in sports. A total of 300 individuals, 45.3% (136) females and 54.7% (164) males, from Gaziantep and Osmaniye provinces participated in the research. In this research, a questionnaire consisting of three parts was used as a data collection tool. It is included demographic information in the first part , in the second part the Servant Leadership Scale in Sports developed by Cerit(2005), and in the third part, the“Sport Participation Motivation Scale”developed by Gill, Gross and Huddleston(1983) and this scale is adapted into Turkish by Çelebi(29).In the research, descriptive statistical analyzes were used to analyze demographic variables, servant leadership behaviors in sports and motivation levels of participation in sports. Since the data did not show normal distribution, Wann Whitney U test was used in the analysis of two-category variables, Kruxal-Wallis H test was used in the analysis of variables in more than three categories, Spearman Rho Correlation analysis was used in relational analyses. According to the results of the relational analysis of the research, a very weak negative relationship was found between servant leadership behaviours in sports and motivation to participate in sports. As a result of these analyzes, it can be said that increasing the servant leadership behaviors in sports centers will increase the motivation of sports center members to participate in sports.