Influence of children on family purchases
Çocukların aile satın alımlarında etkisi
  1. Tez No: 809184
  2. Yazar: NAZMIN SULEYMANOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, bireylerin Z Kuşağının ebeveynlerinin satın alma alışkanlıklarını ve satın almalarını nasıl etkilediğini anlamalarına yardımcı olur. Teklifler, konuyla ilgili çevrimiçi bir anket ve istatistikler kullanılarak kabul edildi. Anket yanıtlarının istatistikleri, güvenilirlik istatistikleri, demografik istatistikler, faktör yükleme analizi ve matris testleri kullanılarak onaylanmıştır. Toplamda 985 kişi ankete dürüstçe yanıt verdi. Elde edilen bulgulara göre annelerin meslek durumu, ürün türü, çocukların yaşı ve satın alma kararları arasında olumlu bir ilişki vardır. Ayrıca çocuklara özel ürünler alırken çocuklara danışmalarının ebeveynler için de önemli olduğunu öğrendik.
Özet (Çeviri)
This study helps individuals understand how Generation Z influences their parents' purchasing habits and purchases. The proposals were accepted using an online survey and statistics on the subject. The statistics of the survey responses were approved using reliability statistics, demographic statistics, factor loading analysis, and matrix tests. In all, 985 people responded honestly to the survey. According to the findings, there is a favorable relationship between the occupation status of mothers, product type, children's age, and buying decisions. Additionally, we learned that consulting with children while buying special products is also important for parents.