Savunma ve havacılık sanayiinin Türkiye ekonomisine etkisi
The impact of the defense and aerospace industry on the Turkish economy
- Tez No: 809189
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL BAHÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bekasını sağlamak, düşmanını kendisine saldırmaktan alıkoymak ve caydırmak maksadıyla ülkeler, teknolojinin de gelişmesiyle birlikte yoğun silah üretimine yönelmiş, mümkünse kendi milli savunma ve havacılık sanayilerini kurmuşlardır. 20'nci YY.'ın başlarından itibaren daha sistematik olarak ortaya çıkan savunma ve havacılık sanayileri, ülkelerin sanayi sektörü içerisinde paylarını artırmaya başlamış, ekonomik etkileri noktasında akademisyenlerin ilgi odağı haline gelmeye başlamıştır. Öncelikle savunma harcamalarının iktisadi etkileri üzerine çok önemli çalışmalar yapılmış, birbirinin aksi yönünde farklı yaklaşımlar ortaya konulmuştur. Son dönemde akademisyenlerin odak noktası haline gelmeye başlayan savunma ve havacılık sanayiinin Türkiye'de gelişimi de incelemeye değer bir alan olarak ortaya çıkmaktadır. Tarihsel olarak önemli gelişmelere imza atılan periyotları içerisinde barındıran Türk Savunma ve Havacılık Sanayii, özellikle son 20-25 yılda önemli gelişmeler kaydetmiştir. Bu tez çalışmasında, Türk Savunma ve havacılık sanayiinin ekonomiye etkisi incelenmiştir. Öncelikle savunma ihtiyacı ve kavramı, savunma harcamalarının iktisadi etkileri, Dünya'da ve Türkiye'de savunma harcamalarının seyri üzerinde durulmuş, müteakiben savunma ve havacılık sanayiinin özellikleri ve nihayetinde Türk Savunma ve Havacılık Sanayiinin doğrudan iktisadi etkileri (istihdam ve büyüme üzerinde) mevcut resmi verilerle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to ensure its survival, to prevent and deter the enemy from attacking them, countries have turned to intensive production of weapons with the development of technology, and if possible, they have established their own national defense industries. The defense industries, which emerged more systematically from the beginning of the 20th century, started to increase their share in the industrial sector of the countries and started to become the focus of attention of academics in terms of their economic effects. First of all, very important studies have been carried out on the economic effects of defense expenditures, and different approaches have been put forward in the opposite direction of each other. The development of the defense and aerospace industry in Turkey, which has recently become the focal point of academics, also emerges as an area worth examining. The Turkish Defense and Aviation Industry, which has historically marked periods of significant progress, has made significant progress especially in the last 20-25 years. In this thesis study, the impact of the Turkish Defense and Aviation Industry on the economy was examined. First of all, the concept of defense needs and the economic effects of defense expenditures, the course of defense expenditures in the World and in Turkey were focused on, then the characteristics of the Defense and Aerospace Industry and ultimately the direct economic effects of the Turkish Defense and Aerospace Industry (on employment and growth) were revealed with the available official data.