Uzay eğrisi boyunca ˄-frenet çatısı
The ˄-frenet frame along the space curve
- Tez No: 809196
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada öncelikle kesirli türev ve integrallerden bahsedilmektedir. Daha sonra Frenet çatısı ve formüllerine yer verilmektedir. Frenet çatısı üzerinde ˄-kesirli türevin ne ifade ettiği incelenerek ˄-kesirli Darboux vektörü inşa edilmiştir. ˄-kesirli Darboux vektörü ile standart Frenet çatısı ve Bishop çatısı karşılaştırılmıştır. Bunların yanısıra konformal kesirli türevi yardımıyla α-Frenet çatısı ve formülleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly fractional derivative and integral are mentioned. Then, Frenet frame and formulas are given. The ˄-fractional Darboux vector is constructed by examining what the ˄- fractional derivative means on the Frenet frame. The ˄-fractional Darboux vector is compared with the standard Frenet frame and the Bishop frame. In addition, the α-Frenet frame and formulas are obtained with the help of the conformable Fractional derivative.