Improving of the road maintenance management system in Iraq
Irak'ta yol bakım sisteminin yönetiminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 809195
  2. Yazar: MUSTAFA MIDHAT HUSSEN HADDAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Verimli ve sürdürülebilir bir yol bakım sisteminin geliştirilmesi, Irak'ta altyapı yönetiminin çok önemli bir yönüdür. Bu araştırma, zorlukları anlamaya ve ülkedeki yolların etkin bakımını engelleyen faktörleri belirlemeye odaklanmaktadır. Sahada çalışanlara bir anket uygulanması yoluyla, en önemli faktör olarak bütçe ve finansmana özel bir vurgu yapılarak temel sorunlar ve belirleyiciler belirlenir. Bulgular, bakım ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli finansman ve kaynak tahsisi ihtiyacının altını çiziyor. Araştırma ayrıca yol bakım sistemini etkileyen trafik hacmi ve yol yaşı gibi diğer faktörlerin önemini vurgulamaktadır. Bu bulgulara dayanarak, bütçeleme ve finansman mekanizmalarını iyileştirmek, trafik hacminin ve yol yaşının etkisini azaltmak ve yol bakım sisteminin genel etkinliğini artırmak için öneriler sunulmaktadır. Bu araştırmanın sonuçları, Irak'taki yol bakım zorluklarının anlaşılmasına katkıda bulunur ve ülkedeki yol bakım sisteminin geliştirilmesi için kanıta dayalı stratejiler geliştirmek için politika yapıcılar ve paydaşlara değerli bilgiler sağlar.
Özet (Çeviri)
The development of an efficient and sustainable road maintenance system is a crucial aspect of infrastructure management in Iraq. This research focuses on understanding the challenges and determining the factors that hinder the effective maintenance of roads in the country. Through the administration of a questionnaire to workers in the field, key problems and determinants are identified, with a particular emphasis on budget and financing as the highest importance factor. The findings underscore the need for adequate funding and resource allocation to address maintenance needs. The research also highlights the significance of other factors, such as traffic volume and road age, in influencing the road maintenance system. Based on these findings, recommendations are provided to improve budgeting and financing mechanisms, mitigate the impact of traffic volume and road age, and enhance the overall effectiveness of the road maintenance system. The outcomes of this research contribute to the understanding of road maintenance challenges in Iraq and provide valuable insights for policymakers and stakeholders to develop evidence-based strategies for the development of the road maintenance system in the country.