Epilepsi hastalarında yorgunluğun depresyon, anksiyete, uyku kalitesi ve kognitif fonksiyonlar üzerine etkisinin yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship between fatigue in epilepsy patients and its impact on depression, anxiety, sleep quality, and cognitive functions in relation to quality of life
  1. Tez No: 809200
  2. Yazar: AYŞE CEREN FİNCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İLKER YÖN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışması epilepsi hastalarında yorgunluk ve bilişsel işlevleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmış kesitsel bir çalışmadır. Araştırmamıza 33 epilepsi hastası ve 22 sağlıklı kontrol grubu katılmıştır. Katılımcılara Yorgunluk Etki Ölçeği, Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği, Epworth Uykululuk Ölçeği ve Yaşam Kalitesi gibi subjektif değerlendirmeye yönelik ölçekler kullanıldı. Bilişsel işlevleri değerlendirmek amacıyla Wisconsin Kart Eşleme Testi, Sayı Dizisi Öğrenme Testi, Stroop Testi ve Raven Standart Progresif Matrisler Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study is a cross-sectional investigation of the relationship between fatigue and cognitive functions in epilepsy patients. Subjective scales (Fatigue Impact Scale, Hospital Anxiety and Depression Scale, Epworth Sleepiness Scale, Quality of Life) and cognitive tests (Wisconsin Card Sorting Test, Serial Digit Learning Test, Stroop Test, Raven's Progressive Matrices Test) were applied to the 33 epilepsy patients and 22 healthy controls. The results revealed that fatigue scores were significantly higher in epilepsy patients compared to the control group (t(53) = 6.031, p < .001).