Çanakkale ilindeki günlük hava değişimleri ile çocukluk çağı nöbetleri arasındaki ilişki
The relationship between childhood seizures and daily weather changes in Çanakkale
- Tez No: 479117
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Konvulsiyonlar çocukluk döneminde en sık görülen nörolojik tablodur. Bu hastalarda oluşabilecek mortalite ve morbidite oranları yanı sıra yapılan tedavilerin ekonomik yükleri toplum için önemlidir. Bu çalışmada elde edilen verilerin analizi sonucunda hem nöbet sıklığını azaltmak, epilepsi hastalarında atak oranlarını azaltmak ve primer koruma sağlamak, hem de literatüre katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Ocak 2012 ile Haziran 2016 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne, Çocuk Acil Servisine başvuran ve Çocuk Hastalıkları Servisi'nde yatarak tedavi edilirken nöbet öyküsü olan 0-18 yaş arasındaki vakalar dahil edildi. Hastaların demografik ve nöbetle ilgili bilgileri hastanedeki otomasyon sistemlerinden geriye dönük olarak tarandı. Günlük ortalama minimum ve maksimum atmosfer basınç ve sıcaklık değerleri, nem oranları, rüzgar hız ve yönleri Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden temin edildi. Bu meteorolojik değişimlerin nöbet geçirme üzerine etkisi olup olmadığı araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların çalışma takvimi boyunca nöbet geçirilen günler ile nöbetsiz günler arasındaki meteorolojik özellikler arasındaki ilişki incelendiğinde; ortalama nem yoğunluğu ile nöbet oluşumu arasında anlamlı fakat ters bir ilişki saptanmıştır. Buna göre nöbet görülen günlerdeki ortalama nem düzeyi görülmeyen günlere göre anlamlı düzeyde daha düşüktür. Nöbet görülme durumu sıcaklık, basınç ve rüzgar hızı ile ayrı ayrı değerlendirildiğinde ise anlamlı ilişki kaybolmaktadır. Sonuçlar: Çalışmamızda nöbet gözlenen günlerdeki ortalama nem yoğunluğu görülmeyen günlere göre anlamlı düzeyde daha düşüktür. Hava olaylarının çocukluk çağı nöbetleri üzerine etkisini inceleyen daha geniş sayılı prospektif çalışmaların çocukluk çağı nöbetlerinin etyolojisini ve tetikleyici faktörlerini belirlemede faydalı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose Aim: Convulsions are the most common neurological disorder in the childhood. The mortality and morbidity rates that can occur in these patients as well as the economic burdens of treatment are important for society. As a result of the analysis of the data obtained in this study, it was aimed to decrease the frequency of seizures, decrease the attack rates in epileptic patients and provide primary protection and contribute to the literature. Materials and methods: Children (0-18 aged) applied to the Çanakkale Onsekiz Mart University Medical Faculty Hospital outpatient clinic and emergency service with a history of seizure and had seizures while in the inpatient of the same clinic between January 2012 and June 2016 were included to the study. Demographic variables and information about seizures of patients were scanned retrospectively from the hospital's automation systems. Daily average minimum and maximum atmospheric pressure and temperature values, humidity, wind speed and direction were obtained from the General Directorate of Meteorology. It was investigated whether these meteorological changes were an effect on the seizures. Results: A significant but inverse relationship was found between the mean moisture concentration and seizure formation when the relationship between the days of seizures during seizures of the patients included in the study and the meteorological characteristics between seizure days are examined, According to this, the mean level of humidity on the days of seizure is significantly lower than the days without seizure. When seizure is evaluated separately by temperature, pressure and wind speed, meaningful relationship is lost. Conclusion: In our study, the average humidity concentration on days with seizures is significantly lower than in days without seizures. We are thinking that wider prospective studies examining the effects of air events on childhood seizures would be useful in determining the etiology and triggering factors of childhood seizures.