Piezoelektrik malzemeden yapılmış prizmatik dolgu içeren plakların sonlu elemanlar yöntemi ile doğal titreşim analizi
Free vibration analysis of plates containing prismatic inclusion made of piezoelectric material by finite element method
- Tez No: 809229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çerçevesinde, dikdörtgen plak içerisine gömülü piezoelektrik (PZT) malzemeden yapılmış prizmatik dolgu/dolgular için doğal titreşim problemi ele alınmıştır. Problemin matematiksel formülasyonu, elektro-elastisite teorisinin 3 boyutlu kesin hareket denklemleri kapsamında, parçalı-homojen cisim modeli yardımıyla modellenmiştir. Dikdörtgen kalın plağın yanal yüzeylerinden basit mesnetli ve elektrik potansiyelin sıfır olduğu aynı zamanda, PZT dolguyu saran matris malzemesi ile dolgu arasındaki ara yüzeyde ideal temas koşullarını sağladığı varsayılmıştır. Yapıdaki PZT dolgunun/dolguların plağın iç kısmında ve plağın arkaya doğru kalınlığı (Ox3 ekseni) doğrultusunda ve bu eksene paralel olarak yerleştiği kabul edilmiştir. İncelenen sınır-değer problemlerinin çözümleri, üç boyutlu (3B) sonlu elemanlar yöntemi (SEY) ile, tarafımızdan oluşturulan algoritma ve programlar kullanılarak yapılmıştır. İncelenen PZT dolgu/dolgular içeren dikdörtgen plağın verilen sınır koşullarında doğal frekans değerlerine, PZT dolgunun/dolguların boyutu, hacim oranı, konumu, malzemesi, polarizasyon yönü, mekaniksel ve elektriksel alanların karşılıklı etkileri ve PZT dolguların karşılıklı etkisi gibi pek çok problem parametresinin etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the natural vibration problem for prismatic inclusion(s) made of PZT material embedded in a rectangular plate is discussed. The mathematical formulation of the problem is modeled with the help of the piecewise-homogeneous body model within the scope of the 3-dimensional exact equations of motion of the electro-elasticity theory. It is assumed that the lateral surfaces of the rectangular thick plate are simply supported and the electric potential is zero, and at the same time, ideal contact conditions are satisfied by the interface surfaces between the elastic medium and PZT inclusions. It is assumed that the PZT inclusion/(s) in the structure is/(are) located in the inner part of the plate and in the direction of the thickness (Ox3 axis) of the plate towards the back and parallel to this axis. The solutions of the examined boundary-value problems are made with the 3D finite element method (FEM) using algorithms and programs created by us. The effects of many problem parameters such as the size, volume ratio, position, material, polarization direction of the PZT inclusion(s), the mutual effects of mechanical and electrical fields, and the mutual effects of PZT inclusions, on the natural frequency values of the rectangular plate containing the PZT inclusion(s) are investigated under the given boundary conditions.