Tubal ampuller gebeliklerde serum β-hcg seviyeleri ve gestasyonel yaşın tubal duvara olan trofoblastik hücre infiltrasyon derinliği ile ilişkilerinin araştırılması
Could serum -hcg levels and gestational age be the indicative factors for the prediction of the degree of trophoblastic invasion into tubal wall in unruptured ampullary pregnancies
  1. Tez No: 809242
  2. Yazar: NİYAZİ EMRE TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN DANSUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Ektopik gebeliklerde serum β-hCG konsantrasyonu ve gestasyonel yaş ile trofoblastik dokunun tubal ampuller bölgedeki duvar invazyon derinliğinin ilişkisini araştırmak ve hastaların klinik durumlarını, infertilite arzularınıda düşünüp optimum tedavi yöntemini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak düzenlenen çalışmamız Eylül 2005- Nisan 2010 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde tubal ampuller gebelik nedeniyle salpenjektomi yapılan ve çalışma kriterlerine uyan 71 hastadan oluşturuldu. Ampuller gebelikler trofoblastik infiltrasyonun derinliğine göre: Evre 1 trofoblastik infiltrasyon, tubal mukozaya sınırlı; evre 2 trofoblastik infiltrasyon, tubal kas tabakasına kadar uzanmış; evre 3 infiltrasyon da tüm tabakalara ulaşmış komplet tubal duvar infiltrasyonu olarak sınıflandırıldı. Biz gestasyonel yaş ve operasyon günü elde edilen β-hCG değerleri ile trofoblast invazyon derinliğini karşılaştırdık. Bulgular: İnvazyon grupları gestasyonel yaş açısından karşılaştırıldıklarında anlamlı fark tespit edildi (p < 0,0001). Evre 3 invazyon grubu için 7,07 hafta gestasyonel yaşta %78.3 sensitivite ve % 64.6 spesifiteye ulaşıldı .
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the relation between trophoblastic invasion into the ampullary region of the tubal wall both with serum β-hCG concentration and gestational age, so that to determine the optimum treatment modalities by the clinical condition and fertility desire of patients. Material and Method: A retrospective study was conducted on 71 patients between September 2005 and April 2010 those have been submitted to salpingectomy with a diagnosis of tubal pregnancy in the ampullary region and fulfill the inclusion criteria. Ampullary pregnancies were classified according to the depth of trophoblastic infiltration: stage 1, trophoblastic infiltration limited to tubal mucosa; stage 2, trophoblastic infiltration extended to the tubal muscularis; stage 3, complet tubal wall infiltration. We correlated the depth of trophoblastic invasion with gestational age and β-hCG values on the day of surgery.