Assessing existential regret and meaning in life: The role of childhood trauma and the mediating effect of self-compassion
Öz-duyarlık aracı rolüyle çocukluk çağı travmalarının varoluşsal pişmanlık ve yaşam anlamı üzerine etkisi
- Tez No: 809253
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KOŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Literatürde nispeten yeni bir terim olan varoluşsal pişmanlık oldukça öznel bir deneyim olmakla beraber, dayandığı nedenler veya nasıl deneyimlendiği belirlenebilmesi güç bir olgudur. Benzer şekilde yaşam anlamı ise, bireylerin kendi kişisel perspektiflerine dayanarak yaşamlarında arayıp bulmaları gereken öznel bir olgudur. Bu çalışmada çocukluk çağı travmalarının varoluşsal pişmanlık ve yaşam anlamı üzerindeki rolü öz-duyarlık aracı etkisi ile incelenmiştir. Çalışma örneklemi Türkiye'nin farklı bölgelerinde üniversite eğitimi gören 18-35 yaşları arasındaki 382 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma sonuçları çocukluk çağı travmalarının varoluşsal pişmanlık ve mevcut yaşam anlamı üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğunu, öz-duyarlığın ise her iki ilişkide de kısmi ölçüde aracılık ettiğini göstermiştir. Buna ek olarak çalışma, kadınlar ve erkekler arasında varoluşsal pişmanlık deneyimleri ve farklı yaş grupları arasında ise mevcut yaşam anlamı farklılıkları olduğunu gözlemlemiştir. Ancak çalışma çocukluk çağı travmaları ve yaşamda anlam arayışı arasında anlamlı bir ilişki bulamamıştır. Gelecek çalışmalar Türkiye örnekleminde farklı yaş gruplarının varoluşsal pişmanlık deneyimlerini değerlendirebilir.
Özet (Çeviri)
Existential regret is an eminently subjective experience and a relatively a new term in literature, which can be hard to point out the reasons behind it or how individuals experience it. Likewise, meaning in life is a subjective phenomenon that individuals need to search and find in their lives, on their own. The present study examined the role of childhood trauma on existential regret and meaning in life with the mediating effect of self-compassion. The sample consisted of 382 university students between the ages of 18 to 35 from all over Turkey. The findings of the present study showed that childhood trauma is a significant predictor of existential regret and the presence of meaning in life whereas self-compassion partially mediates both relationships. Further, the present study showed that there are significant differences in experiences of existential regret between males and females, and the presence of meaning in life differences between different age groups. However, the present study did not find a significant relationship between childhood trauma and the search for meaning in life. Future studies can examine and compare the differences in experiencing existential regret between different age groups.