The relationship between parental psychological maltreatment during childhood and adulthood somatic symptoms through psychological resilience
Çocukluk döneminde anne-babanın gösterdiği psikolojik şiddet ve yetişkinlikte görülen somatik belirtiler arasındaki ilişkinin psikolojik dayanıklılık aracılığıyla incelenmesi
  1. Tez No: 809252
  2. Yazar: ŞİMAL BİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KOŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çocuklukta ebeveynlerin gösterdiği psikolojik şiddet ve yetişkinlikteki somatik belirtiler arasındaki ilişkiyi psikolojik sağlamlık aracılığıyla incelemektedir. Anne-babanın uyguladığı psikolojik şiddetin etkisi oldukça yıkıcı ve kalıcı olduğu için önemli bir konudur. Literatürde, çocuklukta maruz kalınan psikolojik şiddet somatik semptomlar gibi psikolojik sorunlarla ilişkilendirilir. Öte yandan psikolojik dayanıklılık, zorlu şartlara başarılı bir şekilde uyum sağlama ve ruh sağlığını koruma kavramlarıyla vurgulanmıştır. Literatür doğrultusunda bu değişkenler arasındaki ilişki, Türkiye'de yeni bir çalışma olarak incelenmiştir. Bu araştırma sırasında korelasyon, regresyon ve aracılık analizleri kullanılmıştır. Örneklem, yaş ortalaması 21.2 (SD = 2.446) olan Türkiye genelinde 332 üniversite öğrencisidir. Bu çalışma, aile uyumunun ebeveyn farklılaşmamış reddi ile yetişkinlikteki somatik semptomlar arasındaki ilişkiye aracılık ettiği ve aile uyumunun baba düşmanlığı ve saldırganlığı ile yetişkinlikteki somatik semptomlar arasındaki ilişkiye aracılık ettiği sonucuna varmaktadır. Dahası, aile uyumu, babanın kayıtsızlığı ve ihmali ile yetişkinlik somatik belirtileri arasındaki ilişkiye aracılık etmiştir. Son olarak, benlik algısı, babanın farklılaşmamış reddi ile yetişkinlik somatik belirtileri arasındaki ilişkiye aracılık etmiştir. Bu bulgular, ebeveyn tutumlarının önemini ve dolayısıyla aile yapısını nasıl etkilediğini ve bu durumun uzun vadede çocukların refahını nasıl etkilediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca bulgular, ebeveyn tutumlarının da bireylerin kendilerine yönelik algıları, dolayısıyla iyi oluşları üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the relationship between parental psychological maltreatment in childhood and somatic symptoms in adulthood through psychological resilience. Parental psychological maltreatment is an important topic since its effect is quite detrimental and persistent. As the literature presents, psychological maltreatment in childhood is associated with psychological issues, such as somatic symptoms. Somatic symptoms are quite prevalent, yet the symptoms' psychological sources may be underestimated. Further, psychological resilience has been emphasized with its concept of successful adaptation after challenging circumstances and protection of mental health. According to literature, the relationship between these variables was investigated as a novel study in Turkey. During this investigation, correlation, regression, and mediation analyses were presented. The sample was 332 university students all around Turkey with a mean age of 21.2 (SD = 2.446). This study concludes that family cohesion mediates the relationship between parental undifferentiated rejection and adulthood somatic symptoms, and the relationship between paternal hostility and aggression and adulthood somatic symptoms. Moreover, it is presented that family cohesion mediates the relationship between paternal indifference and neglect and adulthood somatic symptoms. Lastly, perception of self mediates the relationship between paternal undifferentiated rejection and adulthood somatic symptoms. These findings present the importance of parental attitudes and consequently how they have an impact on the family structure while this situation influences children's well-being in the long run. In addition, the findings show that parental attitudes are also influential on individuals' perception toward themselves, therefore, their well-being.