Helichrysum armenium subsp. armenium DC'nin kozmetikte anti-aging ve anti-tirozinaz hedefli kullanım potansiyelinin araştırılması
Investigation of anti-aging and anti-tyrosinase activity from helichrysum armenium subsp. armenium DC. for cosmeceutical applications
- Tez No: 809323
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜRA BAYKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Cilt vücudun en göz önünde olan organı olarak; termoregülasyon, fizyolojik, mikrobiyolojik, kimyasal koruma ve his regülasyonu gibi birçok önemli fonksiyona sahiptir. Geçmişten bugüne kozmetik ürünlere olan ilgi büyüyerek ticareti milyonları bulan bir pazara dönüşmüş durumdadır. Bunun içerisinde cilt bakım ürünleri pazar payı en yüksek ürün gruplarından birini teşkil etmektedir. Sentetik ürünlere duyulan güvenin sarsılması, tüketicilerin bitkisel içerikli ürünlere olan ilgisini arttırmıştır. Helichrysum Mill. cinsi; dünyanın hemen her yerinde yayılış gösterip, 600 türü kapsayarak Asteraceae familyasının önemli üyelerinden birini teşkil etmektedir. Helichrysum; Türkiye'de 34 taksonla temsil edilmektedir ve 17 takson endemiktir. Geleneksel olarak koleretik, diüretik, spazmolitik amaçlarla kullanılmıştır. Son yıllarda, tüketicilerin fitokozmetiklere karşı artan ilgisi karşısında, birçok türün kozmesötik amaçlarla kullanımına dair araştırmalar yapılmaktadır. Bunun içerisinde Helichrysum taksonlarının gösterdiği yüksek antioksidan aktivite kozmesötik formülasyonlarda kullanımını arttırmıştır. Bu çalışma kapsamında; Helichrysum armenium subsp. armenium D.C taksonunun kapitulum ve yapraklı dallarından elde edilen ekstrelere partisyon işlemi uygulanmış; elde edilen alt ekstrelerin antioksidan etki potansiyelleri TEAK, DPPH, CUPRAC, DCFH, metal şelasyon, total flavonoit madde içeriği, total fenolik madde içeriği metotları kullanılarak araştırılmıştır. Örneklerin; tirozinaz enzimi, elastaz enzimi ve kollajenaz enzimleri üzerindeki inhibisyon gücü test edilmiştir. Örneklerin fitokimyasal içeriği LC-MS tekniği kullanılarak analiz edilmiş ve yapılan testlerde etkiden sorumlu olabilecek moleküllerin yapısının aydınlatılması hedeflenmiştir. En iyi sonuçlar; TEAK yapraklı dallar/su ekstresi (Ö8): 1.521 ± 0.024 mg TE/ g, AlCl₃: kapitulum/etil asetat (Ö2): 135.19 ± 1.54 µg KE/ml, Folin-Ciocalteu (Ö2): 80.17 ± 0.15 µg GAE/ml, CUPRAC (Ö2): 3.009 ± 0.157 mg TE/g, DPPH (Ö8): 95.41±0.25 µg AE/ml, DCF-DA yapraklı dallar/bütanol (S7): 129.71± 9.81µg/ml olarak elde edilmiştir. Enzim inhibisyon deneylerinde; Tirozinaz yapraklı dallar/etil asetat (Ö6): 45.44±0.47 µg KAE/mL, Elastaz (Ö2): 37.26±0.61 µg OAE/mL, Kollajenaz (Ö6): 31.35±0.92 µg ECG/mL olarak bulunmuştur. LC-MS analizinde; kinik asit (23.267mg/g), klorojenik asit (15.284 mg/g), 1,5-dikafeoilkinik asit (281.018 mg/g), epikateşin (792.066 mg/g), izokersitrin (30.283 mg /g), astragalin (85.916 mg/g) ve genistin (13.307 mg/g) bileşikleri yüksek miktarlarda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Skin, one of the largest and most prominent organs in body, plays crucial roles in thermoregulation, sensation, and protection from physiological, microbiological, and chemical hazards. Since appearance is considered one of the substantial elements for beauty, self-esteem and well-being, skin care has fortified its' place in self-care from ancient times. Today, it became one of the most popular branches in the cosmetic industry with billion dollars of merchandise annually, and still growing. Predictably, the demand for anti-aging products to preserve a youthful appearance has increased. In addition, growing concern toward synthetic compounds, whether their side effects, environmental or economic reasons, leads customers to prefer plant-based products. Helichrysum Mill., a broad genre from Asteraceae family, is represented with 600 species worldwide. In Turkey, 34 taxa can be found and 17 of them are endemic. They have been used as a folk medicine for choleretic, diuretic, and spasmolytic purposes. Thanks to increasing popularity of the genus, various studies have been accomplished. According to data, species from this genus have shown a significant antioxidant effect. Hence, in this study we aim to examine antiaging properties of H. armenium subsp. armenium and evaluate its possible use for depigmentation. Therefore capitula and leafy stems of the plant were dried, grounded and extracted with ethanol separately. To prepare samples with different polarities; hexane, ethyl acetate, butanol and water were used for partition. All samples were tested through ABTS/TEAC, DDPH, CUPRAC, DCFH-DA and medal chelation assays to examine the antioxidant efficacy. Total flavonoit content was measured by the AlCl₃ method and for total phenolic content, Folin-Ciocalteu assay was employed. Tyrosinase, elastase, collagenase enzyme inhibitory activities were also tested. Different consantration of the samples were used to elucidate the correlation between doses and corresponding activities. To assess and interpret more accurately about the compounds that responsible for the activities, samples were analysed by LC-MS spectrograph for phytochemical profiling. We obtained the best results in; ABTS leafy stems/water partition (Ö8): 1.521 ± 0.024 mg TE/ g, AlCl₃: capitula/etyl acetate (Ö2): 135.19 ± 1.54 µg QE/ml, Folin-Ciocalteu (Ö2): 80.17 ± 0.15 µg GAE/ml, CUPRAC (Ö2): 3.009 ± 0.157 mg TE/g, DPPH (Ö8): %95.41±0.25 µg AE/ml, DCF-DA leafy stems/butanol (Ö7): 129.71± 9.81µg/ml. For enzyme inhibitory assays; we obtained the best results in tyrosinase inhibition leafy stems/etyl acetate (Ö6): 45.44±0.47 µg KAE/mL, elastase inhibition (Ö2): 37.26±0.61 µg OAE/mL, collagenase inhibition leafy stems/etyl acetate (Ö6): 31.35±0.92 µg ECG/mL. According to LC-MS analyses; quinic acid (23.267mg analyte/g extract), clorogenic acid (15.284 mg analyte/g extract), 1,5-dicaffeoylquinic acid (281.018 mg analyte/g extract), epicathechin (792.066 mg analyte/g extract), isoquercitrin (30.283 mg analyte/g extract), astragalin (85.916 mg analyte/g extract), genistin (13.307 mg analyte/g extract) were determined significantly.