Gnaphalıeae ve ınuleae tribus (asteraceae)'larındaki bazı taksonların odun anatomisi özellikleri
Gnaphalıeae ve ınuleae tribus (asteraceae)'larındaki bazı taksonların odun anatomisi özellikleri
  1. Tez No: 988228
  2. Yazar: HATİCE GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ERŞEN BAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Anatomi, Forestry and Forest Engineering, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Asteraceae familyasındaki 3 cinse ait odunsu 4 çalı türünün odun anatomisi özellikleri ortaya konulmuştur: Helichrysum armenium DC., Helichrysum orientale (L.) Gaertn., Pentanema verbascifolium (Willd.) D.Gut.Larr., Santos-Vicente, Anderb., E.Rico & M.M.Mart.Ort, Phagnalon graecum Boiss. & Heldr.. İncelenen türlerin kalitatif ve kantitatif odun anatomisi özellikleri belirlenmiştr. Odun kesitleri ve maserasyon örnekleri üzerinde trahe teğetsel ve radyal çapları, trahe hücre uzunluğu, trahe çeper kalınlığı, lif uzunluğu ve genişliği, lif lümen genişliği ve çeper kalınlığı, üniseri ve mültiseri özışını yüksekliği ve mültiseri özışını genişliği ölçülmüştür. Birim alandaki trahe sayısı ve 1 mm'deki özışını sayısı belirlenmiştir. Ayrıca, yıllık halka durumu, perforasyon tablası tipi, helikal kalınlaşma ve vasisentrik vasküler traheitlerin varlığı, boyuna paranşimin konumu gibi kalitatif özellikler de tespit edilmiştir. İncelenen Asteraceae türlerinin odunları dar trahe hücreleri, basit perforasyon tablası, heteroselüler özışınları, helikal kalınlaşmanın ve vasküler traheitlerin varlığı ile karakterize edilebilirler.
Özet (Çeviri)
In this study, the wood anatomical properties of 4 shrub taxa belonging to 3 genera in the Asteraceae family were determined: Helichrysum armenium DC., Helichrysum orientale (L.) Gaertn., Pentanema verbascifolium (Willd.) D.Gut.Larr., Santos-Vicente, Anderb., E.Rico & M.M.Mart.Ort, Phagnalon graecum Boiss. & Heldr.. Qualitative and quantitative wood anatomy traits of the studied species were determined. Tangential and radial diameters of the vessel, vessel member length, the vessel wall thickness, fiber length and width, fiber lumen width and wall thickness, the heights of uniseriate and multiseriate ray, and the widths of multiseriate ray were measured on wood sections and maceration samples. The number of vessels per unit area and the number of rays per mm were determined. Qualitative traits such as growth ring and ring boundaries, perforation plate type, the presence of vascular tracheids and helical thickening, and axial parenchyma were also determined. Woods of the examined Asteraceae species can be characterized by the presence of narrow vessel cells, siple perforation plates, heterocellular rays, helical thickening and vascular tracheids.