Investigation of adiabatic modes and super charges using soft theorems and symmetries in asymptotically flat spacetimes
Adiyabatik modların ve süper yüklerin soft teoremler ve asimptotik düz uzayzaman simetrileri kullanılarak incelenmesi
  1. Tez No: 809365
  2. Yazar: ARA YALIN SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin hedefi asimptotik simetriler ve Bondi-Metzner-Sachs grubu bağlamında adiyabatik modlar, Ward Özdeşlikleri ve Weinberg'in soft teoremi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Adiyabatik modlar kendiliğinden simetri kırılması ile ilişkili düşük enerji uyarılmaları iken, Ward Özdeşlikleri bazı simetrilerin varlığından dolayı oluşan fiziksel büyüklüklerin üzerindeki kısıtlamalardır. Öte yandan, Weinberg'in soft teoremi, kendiliğinden simetri kırılmasının varlığındaki düşük enerjili parçacıkların davranışlarını simetrilerin kendileriyle ilişkilendirir. Kütleçekimdeki düşük enerjili parçacıkların davranışları üzerine bir yaklaşım elde edebilmek için tezin odak noktası süperötelemeleri ve süperdönmeleri içeren Bondi-Metzner-Sachs grubunun simetrilerini kullanarak Weinberg'in soft teoremini türetmek olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate and review the connection between adiabatic modes, Ward identities and Weinberg's soft theorem in the context of asymptotic symmetries and the Bondi-Metzner-Sachs group. Adiabatic modes are low-energy excitations related to the spontaneous breaking of continuous symmetries, while Ward identities are constraints on physical quantities arising from the existence of certain symmetries. Weinberg's soft theorem, on the other hand, relates the behaviour of low-energy particles in the presence of spontaneously broken symmetries to the symmetries themselves. The main focus will be the examination of how Weinberg's soft theorem can be produced by the use of the symmetries of the Bondi-Metzner-Sachs group, including the supertranslations and superrotations, to gain insights into the behaviour of low-energy particles in gravity.