Adölasanlarda fiziksel aktivite düzeyi ile beslenme durumunun kemik mineral yoğunluğu ve vücut bileşimi üzerine etkisi
The Effects of ohysical activity level and nutrition status on bone mineral density and body composition in adolescents
  1. Tez No: 80937
  2. Yazar: NURCAN YABANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Bu çalışma, adölesanlarda, fiziksel aktivite düzeyi ve beslenme durumunun, kemik mineral yoğunluğu (BMD) ve vücut bileşimi üzerine etkilerini gösterebilmek amacıyla, 13-15 yaş sağlıklı 120 adölesan üzerinde yapılmıştır. Tüm adölesanların 3 günlük besin tüketim durumları, 3 günlük fiziksel aktivite düzeyleri ve antropometrik ölçümleri saptanmış, daha sonra spor yapma alışkanlıklarına göre seçilen 40 adölesanın, L1-L4 seviyesinde BMD'leri, DEXA (Lunar-DPX-L) ile ölçülmüştür. Adölesanlar, et, yumurta ve kurubaklagiller ile süt ve ürünlerini yetersiz; sebze, meyve ve tahıllar grubunu da yeterli miktarlarda tüketmektedirler. Adölesanların %83.3' ü kalsiyum, %66.7' si çinko ve %51.7' si bakır yönünden RDA' ya göre yetersiz beslenmektedir. Erkek ve kız adölesanlarda boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ortalaması (± Sx) sırasıyla 161.0 ± 1.3 cm, 51.9 ± 1.3 kg, 161.1 ± 0.8 cm ve 49.8 ± 1.2 kg' dır. Kızlarda vücut yağ yüzdesi, erkeklerden yüksektir (p0.05). Diyetle kalsiyum, tiamin, bakır ve çinko alımları BMD'yi arttırmaktadır (p0.05) Fiziksel aktivite oranı (PAR) ortalaması (±Sx), erkeklerde 1.62 ± 0.04, kızlarda da 1.54 ± 0.03 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effects of physical activity level and nutrition status on bone mineral density and body composition in adolescents The aim of the study was to find out the effect of physical activity level and nutrition status on bone mineral density (BMD) and body composition. A total of 120 healthy adolescents (60 males, 60 females) aged 13-15 years were included in the study. Anthropometric measurements, food intakes and physical activities were assessed for three consecutive days. Forty adolescents were matched for gender and according to their habitual sportive activities. BMDs have underwent DEXA (Lunar-DPX-L) body analysis in the lumbar spine at the Lm level. Intakes of meat, eggs, legumes, milk and milk products were found inadequate comparing to fresh vegetables, fruits and cereals. Percentage of adolescent with intakes of calcium, zinc, copper '."' below the recommended dietary allowences 83.3%, 66.7%, and 51.7% respectively. Mean (±Sx) height and weight of boys and girls were 161.0±1.3 cm, 51.9±1.3 kg, 161.1 ±0.8 cm ve 49.8±1.2 kg respectively. Percentage of body fat was higher in girls than boys (p0.05). Calcium, tiamin, copper and zinc intake in diet was significantly associated with BMD (p0.05). The mean (±Sx) of PAR (physical activity ratio) was determined 1.62±0.04 in boys and 1.54±0.03 in girls.