Elektromanyetik fırlatıcı sistemlerin irdelenmesi
Discussion of electromagnetic launcher systems
  1. Tez No: 809373
  2. Yazar: FURKAN MUHAMMED KIRIKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında, savunma sanayisinde önemi gün geçtikçe artan elektromanyetik fırlatıcı sistemlerin teorik modeli, farklı hedef belirleme yöntemleriyle beraber gerçekleştirilerek teorik parametrelerin etkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Gerilim kazancı sağlanarak kondansatörlerin şarj-deşarj edildiği bu sistemde, giriş gerilimi 24 volt ve çıkış gerilimi 100-250 volt olacak şekilde, gerilim kazancı flyback dönüştürücü ile sağlanmıştır. Atış modelinde paralel bağlı bulunan kondansatörler ile yükün depolanması sağlanmış ve MATLAB/Simulink yazılım ortamında yüksek akımlarda atışlar yapılmıştır. Ayrıca bobinin manyetik karakteristiği ANSYS/Maxwell benzetim ortamında gösterilmiştir. Atış modelinin hedefi saptaması için; zaman farkı algoritması ile konumu algılayan akustik konumlandırma sistemi ve görüntü işleme tekniği ile hedef varlığını tespit eden tanımlayıcı yapılmıştır. Oluşturulan model ile yapılan atışlarda 2-65 m/s hızlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aim is to show the effect of the theoretical parameters of electromagnetic launcher systems, whose importance in the defense industry is increasing day by day, by implementing the theoretical model together with different target determination methods. In this system, where capacitors are charged-discharged by providing voltage gain, the voltage gain is provided with a flyback converter, with an input voltage of 24 volts and an output voltage between 100 and 250 volts. In the firing model, the charge is stored with the paralel connected capacitors and the firing with high currents are done in MATLAB/Simulink software environment. In addition, the magnetic characteristic of the coil is shown in the ANSYS/Maxwell simulation program. For the firing model to detect the target; an acoustic positioning system which detects location using time difference algorithm and an identifier that detects target presence using image processing techniques have been designed. By using the created model, the velocities of 2 to 65 m/s have been reached in the shots.