Sosyal hizmet bölümü öğrencilerinin engelli bireylere yönelik tutumları
The attitude of the social service department students toward disabled individuals
  1. Tez No: 809372
  2. Yazar: GÜLCAN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada ülkemizde bulunan üniversitelerin sosyal hizmet bölümünde lisans düzeyinde öğrenim gören öğrencilerin engelli bireylere yönelik tutumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama ve ilişkisel tarama modelinin esas alındığı bu çalışmanın ana evrenini araştırmanın amacı doğrultusunda Türkiye'deki sosyal hizmet bölümlerinin örgün öğretim ve lisans düzeyinde okuyan öğrencileri oluşturmaktadır. Kolayda örnekleme yöntemiyle yürütülen bu çalışmada % 95 güven aralığında örneklem büyüklüğü 374 olarak saptanmıştır. Gönüllülük esası yürütülen bu çalışmaya katılım sağlayan öğrenci sayısı ise 397 olmuştur. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından çalışmanın amacı doğrultusunda hazırlanan Google Formlar aracılığıyla online olarak paylaşılan Görüşme Formu (anket) yoluyla elde edilmiştir. Başlangıç aşamasında katılımcıların bilgilendirilmiş onamlarının alındığı Görüşme Formu temel olarak; Sosyo-demografik Bilgi Formunu içeren birinci bölüm, engellilerin yaşadıkları sorunlara ilişkin soruları içeren ikinci bölüm ve Engellilere Yönelik Tutum Ölçeğini (ETÖ) içeren üçüncü bölümden oluşmaktadır. Google Formlar üzerinden 28.12.2022 ve 10.01.2023 tarihleri arasında elde edilen verilerin analizi için SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Öğrencilerin sosyo-demografik özellikleri dikkate alınarak Ki-kare, Bağımsız Örneklem T testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), frekans dağılımları, ortalama, yüzde, standart sapma gibi istatistiksel analizler yapılmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda öğrencilerin engellilere yönelik tutumlarının genel anlamda olumlu olduğu saptanmıştır. Çalışma hayatında sosyal hizmet mesleğini icra edecek sosyal hizmet öğrencilerinin engelli bireylere yönelik tutumlarının olumlu anlamda arttırılabilmesi adına ise engelli bireylerle ilgili teorik ve uygulamalı derslerin sosyal hizmet lisans eğitimi müfredatında sayısının arttırılması, engellilerle ilgili etkinlik ve çalışmaların arttırılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the attitudes of undergraduate students in social work departments in Turkish universities towards individuals with disabilities. The main universe of this quantitative research study, based on the general screening and relational screening model, consisted of students enrolled in formal undergraduate social work programs in Turkey. A easy sampling method was used, and the sample size was determined as 374 at a 95% confidence interval, with 397 students participating voluntarily. The research data was collected through an Interview Form (questionnaire) shared online through Google Forms. The Interview Form included a Socio-demographic Information Form, questions about problems experienced by individuals with disabilities, and the Attitude Scale towards the Disabled (ETS). The collected data was analyzed using SPSS 22.0 program. The statistical analyses performed included Chi-square, Independent Sample T test, one-way analysis of variance (ANOVA), frequency distributions, mean, percentage, and standard deviation, taking into account the socio-demographic characteristics of the students. Results showed that the attitudes of the students towards individuals with disabilities were generally positive. To increase the positive attitudes of social work students towards individuals with disabilities, it is important to increase the number of theoretical and practical courses related to disabilities in the social work undergraduate curriculum and to encourage activities and studies related to disabilities.