Elektromanyetik fırlatıcı sistemi tasarımı
Electromagnetic launcher system design
  1. Tez No: 959498
  2. Yazar: MURAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADIL KUYUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı sargılı elektromanyetik fırlatıcı sistemi geliştirmek ve devamında ek olarak hız devresi tasarlayarak merminin çıkış hızını ölçmekti. Günümüzde elektromanyetik fırlatıcı sistemleri savunma sanayindeki çalışmalar ile de gelişmeye devam etmektedir. Elektromanyetik fırlatıcılarının avantajları arasında barutla çalışan sistemlere göre yüksek enerji, kullanım kolaylığı, geri tepme durumunun daha minimum olması bu sistemleri cazip göstermektedir. Projenin yapımında birçok mühendislik alanlarından ve konularından faydalanılmış olup en çok kullanılanları ise Lorentz kuvveti ve Biot–Savart yasasıdır. Projenin birinci kısmı elektromanyetik fırlatıcı, ikinci kısmı ise mermi çıkış hızı ölçüm devresidir. İlk kısımda kondansatörler lipo batarya ile şarj edildikten sonra tristör kullanılarak elde edilen yüksek akımın bobinden geçerek güçlü bir elektromanyetik alan oluşmaktadır ve bununla beraber fırlatma işlemi gerçekleşmektedir. İkinci kısımda mermi namludan çıktıktan sonra hız ölçümü için yapılan tasarımda 2 adet endüktif sensörden alınan veriler mikroişlemciye yazılan kodda kullanılarak merminin namludan çıkış hızı ölçülmektedir. Projede hem farklı mermi tipleri hem de farklı voltaj seviyelerinde ölçümler yapılmıştır. Bu voltaj seviyeleri 50V ve 350V aralığındadır. Bu değişkenlere göre sistemin farklı hızlarda atış yapabildiği tespit edilmiştir. Projede elektromanyetik fırlatıcının ve mermi çıkış hızı ölçüm devresinin platformları için, Autodesk Fusion 360 programı kullanılarak üç boyutlu ortamda çizimler yapılmıştır ve 3 boyutlu yazıcıdan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop a coil-based electromagnetic launcher system and, additionally, to design a velocity circuit to measure the projectile's exit speed. Nowadays, electromagnetic launcher systems continue to develop through research within the defense industry. Among the advantages of electromagnetic launchers compared to gunpowder-based systems are high energy, ease of use, and significantly reduced recoil, making these systems attractive. Many engineering fields and topics were utilized in the construction of the project, with the most commonly used being the Lorentz force and the Biot–Savart law. The first part of the project is the electromagnetic launcher, and the second part is the projectile exit velocity measurement circuit. In the first part, after the capacitors are charged with a LiPo battery, a high current is generated using a thyristor, which passes through the coil to create a strong electromagnetic field, thus initiating the launch process. In the second part, in the design made for velocity measurement after the bullet leaves the barrel, the data received from 2 inductive sensors is used in the code written to the microcontroller to measure the bullet's exit velocity from the barrel. In the project, measurements were conducted with both different types of projectiles and various voltage levels. These voltage levels ranged between 50V and 350V. Based on these variables, it was determined that the system is capable of launching at different speeds. For the platforms of both the electromagnetic launcher and the projectile velocity measurement circuit, 3D drawings were made using Autodesk Fusion 360, and a 3D printer was utilized.