İnsan gingival fibroblast hücrelerinde etanol, öjenol ve asetil salisilik asitin sitotoksik ve apoptotik etkilerinin incelenmesi
Investigation of the citotoxic and apoptotic effects of ethanol, eugenol, and acetyl salicylic acid in human gingival fibroblast cells
  1. Tez No: 809379
  2. Yazar: GİZEM CEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL TAŞ ÖZYURTSEVEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Diş ağrısı, insan yaşamının hemen her döneminde karşılaştığı önemli bir problemdir. Diş ağrısı birçok sebeple meydana gelmekle birlikte diş çürüğü akla gelebilen sebeplerin başında gelmektektedir. Diğer nedenlerin arasında diş minesinde erozyon, herhangi bir travmaya bağlı olarak dişte çatlak veya kırık oluşması, diş eti enfeksiyonu ve yirmi yaş dişleri de diş ağrısının başlıca sebepleri arasında yer alır. Genellikle ağrı kesicilerle ve farklı yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılan diş ağrıları, hekime başvurulması geciktikçe sorunu çok daha büyütecek bir rahatsızlıktır. Özellikle kulaktan dolma bilgilerle diş ağrısının tedavi edilmeye çalışılması, dişte ve dokularda önemli hasarlar oluşmasına sebebiyet vermektedir. Hastaların faydalı olacağını umarak kullandığı maddelerin doku üzerine etkilerinin daha iyi anlaşılması ve bu konuda bilinçlendirilmesinin sağlanması amacıyla, tamamlayıcı sağlık uygulamalarında sıklıkla kullanıldığı rapor edilen etanol, öjenol ve asetilsalisilik asitin, farklı konsantrasyonlarının(0.01 μM, 0.1 μM, 1 μM, 10 μM, 100 μM, 1000 μM) insan gingival fibroblastları (HGF-1) üzerine sitotoksik etkisini, apoptotik etkisini ve proinflamatuar etkisini incelemektir. Çalışmamızda ticari olarak temin edilen HGF-1 hücre hatları kullanılmıştır. Sitotoksisite değerlendirilmesi için MTT yöntemi ve H&E boyama yönteminden yararlanılmıştır. Apoptotik etkilerini değerlendirebilmek için apoptoz yolaklarının kavşak noktalarında etkili olduğu bilinen BAX ve Caspase 3 düzeyleri ELISA ve MTT yöntemleri kullanılarak ölçülmüştür. Proinflamatuar etkilerini incelemek amacıyla proinflamatuar sitokinlerden olan IL-1B ve TNF-alpha düzeylerinin ölçülmüştür. Bu ölçümler için ELISA yönteminden faydalanılmıştır. Bulgularımız bize etanolün 10 μM'lık doz konsantrasyonundan sonra sitotoksisitesinin artarak hücre proliferasyonunu azalttığını, BAX ve Caspase-3 proteinlerinde artış olduğunu ve IL-1B ve TNF-a sevilerinde artış olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Toothache is an important problem encountered in almost every period of human life. Although toothache occurs for many reasons, tooth decay is one of the reasons that can come to mind. Among other causes, erosion in the tooth enamel, cracks or fractures in the tooth due to any trauma, gum infection and wisdom teeth are among the main causes of toothache. Toothache, which is usually tried to be treated with painkillers and different methods, is a discomfort that will make the problem much worse as the application to the doctor is delayed. Trying to treat toothache, especially with hearsay information, causes significant damage to the teeth and tissues. Different concentrations (0.01 μM, 0.1 μM, 1 μM, 10 μM, 100 μM) of ethanol, eugenol and acetylsalicylic acid, which are reported to be frequently used in complementary health practices, in order to better understand the effects of the substances they use on the tissue and to raise awareness on this issue, in the hope that patients will benefit. , 1000 μM) on human gingival fibroblasts (HGF-1) to examine the cytotoxic effect, apoptotic effect and proinflammatory effect. Commercially available HGF-1 cell lines were used in our study. MTT method and H&E staining method were used for cytotoxicity evaluation. In order to evaluate their apoptotic effects, BAX and Caspase 3 levels, which are known to be effective at the junction points of apoptosis pathways, were measured using ELISA and MTT methods. In order to examine their proinflammatory effects, IL-1B and TNF-alpha levels, which are proinflammatory cytokines, were measured. ELISA method was used for these measurements. Our findings showed that after 10 μM dose concentration of ethanol, cytotoxicity increased and decreased cell proliferation, increased BAX and Caspase-3 proteins, and increased IL-1B and TNF-a levels.