Identification and characterization of microplastics in indoor environments
İç ortamdaki mikroplastiklerin tanımlanması ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 809378
  2. Yazar: MANSOOR AHMAD BHAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EFTADE EMİNE GAGA, PROF. DR. KADİR GEDİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bireylerin zamanının önemli bir kısmını iç ortamda geçirdikleri göz önüne alındığında mikroplastiklerin (MP'ler) iç ortamda neden olduğu kirlilik sorunu, küresel ölçekte büyüyen bir endişe kaynağı haline gelmiştir. Söz konusu kontaminasyon, iç ortamdaki toz ve havaya maruz kalarak insan popülasyonunu doğrudan etkileme potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada, MP'lerin iç ortamlardaki varlığı, kökenleri ve potansiyel sağlık etkileri incelenmiştir. İç ortam örneklerinde MP'leri tanımlamak için stereomikroskop, μRaman ve SEM-EDX kullanılmıştır. MP'ler renkleri, boyutları ve lifler, fragmanlar, filmler, çizgiler, köpük ve granüller olmak üzere şekilleri dikkate alınarak tanımlanmıştır. Numune hazırlama ve analiz sırasında kontaminasyonu azaltmak için deneyler yürütülmüştür. Solüsyonların ön filtrelenmesi, filtrelerin termal işlemden geçirilmesi ve cam malzemelerin yıkanması ile kontaminasyonun azaltıldığı gözlemlenmiştir. Numune hazırlama, laminar akış başlığında yapılmalıdır. Karşılaşılan en tipik MP'ler, liflerdi. PTFE, PP, PA 12, HDPE, PS, PE, LDPE, PET, PA 6 ve PS, çalışmada keşfedilen yaygın MP türleriydi. Bu MP'lerin çoğu şu elementleri içeriyordu: C, O, Ca, Al, Si, K, Fe ve Mg. Bir yıl sonra, iç ve dış ortamlardaki saf MP'lerde çatlaklar, kırık kenarlar, çıkıntılar, oluklar ve pürüzlü ve bozuk yüzeyler dahil olmak üzere yaşlanmayı gösteren fiziksel değişiklikler sergilendiği belirlenmiştir. Bozulan MP'lerin ağırlık kaybettiği ve kimyasal karakterizasyonlarında değişiklikler meydana geldiği kaydedilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, iç ortamlar MP'lerin önemli bir kaynağıdır ve insan sağlığını ve hava kalitesini nasıl etkilediklerini belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Bireylerin MP'ye maruz kalma seviyeleri, yaşam tarzı seçimlerine ve iç ortamlarda bulunan tekstil ve plastik sayısına bağlı olarak değişmektedir.
Özet (Çeviri)
The issue of pollution caused by microplastics (MPs) is a growing concern on a global scale. Given the significant proportion of time that individuals spend indoors. The contamination in question has the potential to directly impact the human population through exposure to indoor dust and air. This study examined MPs' existence, origins, and potential health effects in indoor environments. Stereomicroscope, μRaman, and SEM-EDX were used to identify MPs in indoor environment samples. Fibers, fragments, films, lines, foam, and pellets were commonly identified as MPs with different shapes, colors, and sizes. Experiments carried out to reduce contamination during sample preparation anad analysis. Prefiltering solutions, thermally treating filters and washing glassware found to reduce contamination. Sample preparation should be carried out in laminar flow hood. The most typical MP encountered was fibers. PTFE, PP, PA 12, HDPE, PS, PE, LDPE, PET, PA 6, and PS were common MPs discovered in the study. These MPs included most elements: C, O, Ca, Al, Si, K, Fe, and Mg. A year later, virgin MPs indoors and outdoors exhibited physical changes indicating aging, including cracks, broken edges, ridges, grooves, and rough and uneven surfaces. It was noted that deteriorated MPs lost weight and underwent chemical characterization alterations. According to the study's findings, indoor environments are a substantial source of MPs, and further investigation is necessary to establish how they affect human health and air quality. Individuals' levels of MP exposure varied depending on their lifestyle choices, and the number of textiles and plastics found in indoor environments.