Oksalik asit ve kitosan uygulamalarının biberde verim ve kalite üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determining the effects of oxalic acid and chitosan applications on pepper yield and quality
  1. Tez No: 809384
  2. Yazar: NURAN İREM DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, oksalik asit ve kitosan uygulamalarının biberde verim ve kalite üzerine olan etkilerinin ortaya konulması hedeflenmiştir. Bu amaçla, 3 farklı dozda oksalik asit (1, 3 ve 5 mM), 3 farklı dozda kitosan (150, 300 ve 450 ppm) ve kontrol olacak şekilde toplamda 7 uygulama fide dikiminden itibaren 21 gün aralıklarla 3 kez yapraktan uygulanmıştır. Çalışmada oksalik asit ve kitosan uygulamalarının meyve çapı, meyve eti kalınlığı, gövde çapı, b*, C* ve h° ve beta karoten üzerine etkilerinin istatistiki olarak önemsiz olduğu bulunmuştur. Kontrol uygulaması ile kıyaslandıklarında oksalik asit ve kitosan uygulamalarının klorofil, titre edilebilir asitlik, askorbik asit, toplam fenolik ve toplam şeker değerlerini düşürdükleri ya da kontrol uygulaması ile benzer etki gösterdikleri tespit edilmiştir. Çalışmada en yüksek verim değeri 450 ppm kitosan uygulamasında elde edilmesine karşılık diğer uygulamaların da verim değerlerini kontrol uygulamasına göre artırdığı tespit edilmiştir. Meyve sayısı, meyve ağırlığı ve meyve uzunluğu değerleri incelendiğinde en yüksek değerlerin sırasıyla; 450 ppm ve 150 ppm kitosan; 450 ppm kitosan ve 5 mM oksalik asit; 5 mM oksalik asit uygulamalarında yer aldığı saptanmıştır. En yüksek indirgen şeker değeri 300 ppm kitosan uygulamasında tespit edilmiştir. 1 mM ve 3 mM oksalik asit uygulamalarında en yüksek L* değerleri saptanırken; 1 mM, 3 mM oksalik asit ve 150 ppm kitosan uygulamalarında en yüksek a* değerleri elde edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda biber yetiştiriciliğinde yapraktan oksalik asit ve kitosan uygulamalarının olumlu etkileri görülmüş olup özellikle verim parametreleri açısından 450 ppm kitosan dozunun ön plana çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the effects of oxalic acid and chitosan applications on yield and quality of pepper. For this purpose, 7 treatments including 3 different doses of oxalic acid (1, 3 and 5 mM), chitosan (150, 300 and 450 ppm) and control were applied foliarly 3 times with 21 days intervals from seedling planting. The effects of oxalic acid and chitosan treatments on fruit width, flesh thickness, stem diameter, b*, C*, h° and beta carotene were found to be insignificant. Compared to the control, oxalic acid and chitosan treatments showed similar effects or decreased chlorophyll, titratable acidity, ascorbic acid, total phenolic and total sugar values. Although the highest yield value was obtained in 450 ppm chitosan application, it was determined that the other treatments increased the yield values compared to the control. The highest values of fruit number, fruit weight and fruit length were obtained in 450 ppm and 150 ppm chitosan; 450 ppm chitosan and 5 mM oxalic acid; 5 mM oxalic acid treatments, respectively. The highest reducing sugar value was determined in 300 ppm chitosan application. While the highest L* values were determined in 1 mM and 3 mM oxalic acid applications; the highest a* values were obtained in 1 mM, 3 mM oxalic acid and 150 ppm chitosan applications. In result, the positive effects of foliar oxalic acid and chitosan applications were observed in pepper cultivation and it was determined that 450 ppm chitosan dose came to the fore especially in terms of yield parameters.