Sağlık turizmi pazarlamasında müşteri davranışları
Customer behavior in health tourism marketing
  1. Tez No: 809383
  2. Yazar: MEHRIBAN ALIZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin temel amacı, sağlık turizmi pazarlaması bağlamında müşterilerin davranışlarını incelemek ve bu davranışları etkileyen demografik özellikleri, örneğin eğitim düzeyi, gelir düzeyi ve ülkeleri analiz etmektir. Araştırma, 301 katılımcıyı içeren anketler aracılığıyla gerçekleştirilmiş ve bazı bulgular elde edilmiştir. Bu araştırma, sağlık turizmi hizmetleri sunan firmalara müşteri odaklı stratejiler geliştirmelerine rehberlik etmeyi ve müşteri davranışlarını anlamanın rekabet avantajı sağlamak için önemli olduğunu vurgulamayı amaçlamaktadır. Tezde, sağlık turizmi pazarlamasında müşteri davranışlarını etkileyen faktörler incelenmiştir. Bu faktörler arasında sağlık hizmetlerine erişim, maliyet-etkinlik, kalite güvencesi, güvenilirlik, marka itibarı ve müşteri memnuniyeti yer almaktadır. Ayrıca, sosyal, kültürel ve demografik faktörlerin de davranışları nasıl etkilediği göz önünde bulundurulmuştur. Bu çalışma, sağlık turizmiyle ilgili tercihler ve satın alma kararlarının anlaşılması konusunda önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main focus of this thesis is to explore how customers behave in the context of health tourism marketing while analyzing demographic characteristics such as educational levels, income levels and countries among other variables that impact their decision-making process. The study evaluated 301 participants who shared information about themselves during surveys which led to certain findings. One objective is developed through this research: guiding firms offering services within the realm of health tourism through providing insight regarding developing strategies from a customer-oriented standpoint while highlighting how understanding consumer behavior could prove beneficial for these firms regarding maintaining competitiveness by fostering market segmentation techniques with appropriate target audience identification considerations apart from serving as an important source for analyzing industry trends. Factors that seemed to influence customer behaviors surrounding health tourism marketing examined within the thesis include accessibility to healthcare services, cost-effectiveness, quality assurance, reliability, brand reputation and customer satisfaction alongside considerations of social, cultural and demographic factors influencing behaviours as a whole. The result is a significant contribution to the field of understanding consumer behavior including preferences and decision-making reasons behind making purchases towards health tourism.