Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinden doğan alacak hakkının yüklenici tarafından devri
  1. Tez No: 809385
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ İPEKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim Dalı'nda hazırlanan bu tezin amacı, yüklenici ile arsa sahibi arasında kurulan arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin tarafı olmayan üçüncü kişinin, yüklenicinin arsa sahibine karşı sahip olduğu arsa payı ya da bağımsız bölüm mülkiyetini talep etme şeklindeki kişisel hakkını devralmasının şartları ve geçerlilik koşulları incelenmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin tanımı, şekli, tarafları, hukuki niteliği ve unsurları gibi temel hususlar üzerinde durulmuştur. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin kanunda düzenlenmemiş olması sebebiyle sözleşmenin tanımı, şekli, tarafları, hukuki niteliği ve unsurları açıklanırken doktrindeki yazarların görüşlerinden, eser sözleşmesi ve taşınmaz satış sözleşmesinin özelliklerinden yararlanılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise yüklenicinin arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinden doğan kişisel hakkını üçüncü kişiye devretmesi konusu incelenmiştir. Yüklenicinin arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinden doğan kişisel hakkının yüklenici tarafından devralma yolları ve bu devralmanın geçerlilik şartları üzerinde durularak uygulamada Yargıtay'ın benimsediği devrin alacağın devri (temliki) hükmünde olduğu görüşü üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis, which was prepared in Dicle University Institute of Social Sciences, Department of Private Law, is the personal right of a third party, who is not a party to the construction contract in return for the land share established between the contractor and the land owner, to demand the land share or independent section ownership of the contractor against the land owner. terms and conditions of validity of the acquisition were examined. In the first part of our study, basic issues such as the definition, form, parties, legal nature and elements of the construction contract in return for land share are emphasized. Since the construction contract in return for land share is not regulated in the law, the views of the authors in the doctrine, the works contract and the properties of the immovable sale contract were used while explaining the definition, form, parties, legal nature and elements of the contract. In the second part of our study, the issue of the contractor's transfer of his personal rights arising from the construction contract in return for the land share to the third party has been examined. The ways in which the contractor's personal right arising from the construction contract in return for land share are taken over by the contractor and the validity conditions of this takeover are emphasized, and the view adopted by the Court of Cassation in practice is the transfer (assignment) of receivables.