Etimesgut Halk sağlığı laboratuvarına başvuranlarda cryptosporodium ve bazı barsak parazitlerinin sıklığı
The Density of cryptosporodium and some intestine parasite in the person who applied to Etimesgut Halk Sağlığı Laboratuvarı
  1. Tez No: 80941
  2. Yazar: OKTAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Araştırma iki bölümden oluşmaktadır. 1. bölümde Etimesgut Halk Sağlığı Laboratuvan parazitoloji laboratuvannın 1978-1997 yıllarına ait kayıtlan incelenmiştir. 2. bölümde 1 Eylül- 16 Ekim 1997 tarihleri arasında laboratuvara başvuranlardan 300 kişiye ait dışkı örneği barsak parazitleri yönünden incelenmiştir. 1978-1997 yıllarını kapsayan arşiv kayıtlarına göre parazit görülme sıklığı 1978'de % 39, 1997'de % 8, temizlik yetersizliği parazitlerinin görülme sıklığı 1978'de % 18.2, 1997'de % 6.7, sanitasyon yetersizliği parazitlerinin görülme sıklığı 1978'de % 14.5, 1997'de % 0.1 olarak saptanmıştır. Entemoeba histolytica'nın görülme sıklığı 1978'de % 9.3, 1997'de % 2.8, Giardia intestinalis'in görülme sıklığı 1978'de % 8.9, 1997'de % 4.0, Ascaris lumbricoides'in görülme sıklığı 1978'de % 6.6, 1997'de % 0.08, Trichirus trichiura'nın görülme sıklığı 1978'de % 7.9, 1997'de % 0.04, Enterobius vermicularis'in görülme sıklığı 1978'de % 5.7, 1997'de % 0.6, Tenia saginata'nın görülme sıklığı 1978'de % 1.4, 1997'de % 0.6, Hymenolepis nana'nın görülme sıklığı 1978'de % 7.5, 1997'de % 0.01 olarak saptanmıştır. Trichomonas intestinalis ve Trichostrongylus sp. parazitlerine 1989'dan sonra raslanmamıştır. Araştırmanın 2. bölümünde laboratuvara başvuranlar arasından araştırmaya alman 300 kişinin dışkı örneğinin incelenmesinde parazit görülme sıklığı % 21.0 olarak tesbit edilmiştir. Barsak parazitlerinin türlerine göre görülme sildiği: Entemoeba histolytica % 10.0, Giardia intestinalis % 8.7, Cryptosporodium % 1.7, Tenia saginata % 0.6'dır. Temizlik yetersizliği parazitlerin görülme sıklığı % 18.7, Sanitasyon yetersizliği parazitlerinin görülme sıklığı % 0 olarak tesbit edilmiştir. Anahtar sözcük: Barsak parazitleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study two division. In first division, the enrollment belong to between the years of 1978-1997 of Etimesgut Halk Sağlığı Laboratuvan (Healt care laboratuary)had been excamined. In second division 300 human excrement samples which their owner applied to the laboratuary between 1 th September- 16 th October, 1997, had been excamined. According to archive enrollment belong to between the years of 1978-1997, density of seeing parasite was found 39 % in 1978, 8 % in 1997, density of seeing parasite for cleanness's deficiency was found 18.2 % in 1978, 6.7 % in 1997, density of seeing parasite for sanitation's deficiency was found 14.5 % in 1978, 0.1 % 1997. Density os seeing Entemoeba histolytica was found 9.3 % in 1978, 2.8 in 1997, density os seeing Giardia intestinalis was found 8.9 % in 1978, 4.0 % in 1997, density os seeing Ascaris lumbricoides was found 6.6 % in 1978, in 0.08 % in 1997, density os seeing Trichirus trichiura was found 7.9 % in 1978, 0.04 % in 1997, density os seeing Enterobius vermicularis was found 5.7 % in 1978, 0.6 % in 1997, density os seeing Tenia saginata was found 1.4 % in 1978, in 0.6 in 1997, density os seeing Hymenolepis nana was found 2.5 % in 1978, 0.01 % in 1997. The parasites of Trichomonas intestinalis and Trichostrongylus sp. was not found after 1989. Second division of the study, in density of seeing was found 21 % in 300 human excrement samples, were taken applied people to laboratuary. Density of seeing parasite's type were found 10.0 % Entemoeba histolytica, 8.7 % Giardia intestinalis, 1.7 % Cryptosporodium, 0.7 % Tenia saginata. Density of seeing parasite for cleanness's deficiency was found 18.7 %, density of parasite for sanitation's deficiency 0 %, too. Key word: intestine parasite