Etimesgut Askeri Garnizonu'nda eğitim gören yedeksubay ve astsubay sınıf okulu öğrencileri ile erlerin antropometrik ölçülerinin belirlenmesi
The determination of anthropometric measures of candidate officers, noncommissioned officers and recruits in military training in Etimesgut Garrison
- Tez No: 59053
- Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN HASDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Antropometri insan üzerinden alınan ölçülerle değişik amaçlara yönelik yarar sağlayabilecek bir yöntemdir. Silahlı Kuvvetler toplu yaşamın olduğu, yoğun ve farklı çalışma ve görev alanlarım içeren, insan faktörünün önem sergilediği bir kurumdur. Bundan dolayı çalışma güvenliği ve verimi, askerlerin yaşam yerlerinde ve giyimlerinde uygunluğun sağlanması, askeri amaçlı araç ve gereçlerin dizaynı açısından kullanılması ve uygulanması yararlı olacaktır. Antropometri, tıp ve özel olarak halk sağlığı alanında sağlık risklerinin önceden ortaya konularak sağlığın korunması ve yükseltilmesinde kullanılabilecek uygun bir yöntemdir. Bu güne kadar Türkiye'de geniş ve dar kapsamlı özellikle giyim sektörü ve büyümenin izlenmesi için çok sayıda çalışma yapılmıştır. Ancak askeri amaçlı antropometrik çalışmalar yetersizdir ve referans veriler oluşturacak düzeyde değildir. Sağlıklı ve zinde bir topluluk olması gereken Silahlı Kuvvetler' de askerler için sağlık risklerinin saptanması için de çok az sayıda çalışma vardır. Bu çalışma Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Tümen Komutanlığında eğitim gören yedeksubay adayları, astsubay adayları ve Temel Askerlik Eğitimi alan erler üzerinde antropometrik ölçüm yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda hedef kitlenin beden yapışım tanımlamak için alman 23 antropometrik ölçünün ortalama ve dağılımları belirlenmiştir. Ek olarak çalışma grubunun beden standartları TSE'nin erkekler için ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın da erler için olan beden ölçüleri dağılımı ile karşılaştmlmıştır. Pek çok hastalık açısından risk faktörü olan zayıflık ve obezite sıklığı Beden Kitle İndeksi (BM) ve triseps deri kıvrım kalınlığı ile saptanmıştır. Obezitenin göstergesi olarak kullanılan bel/kalça çevre oram da ortaya konmuştur. Bu değişkenler ile ilgili olarak sosyodemografik özelliklerle ilişkiler incelenmiştir. TSE ve KKK'nın beden ölçü dağılımı ile katılımcıların beden ölçü dağılımları arasında büyük farklılıklar saptanmıştır. Ayrıca, yaşa göre triseps deri kıvrım kalınlığı açısından katılımcıların %6.3'ü obezı ve %14.2'si zayıf, BM açısından da %18.2'i obez ve %4.8'i zayıftır. Bu bilgi ve veriler doğrultusunda, Silahlı Kuvvetler için antropometrik çalışmalar, sağlığın yükseltilmesi, asker giyimi başta olmak üzere ergonomik yaklaşımın sağlanması açısından önem taşımaktadır ve sürekli olarak izlemin sağlanarak referans veriler oluşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Vm. SUMMARY THE DETERMINATION OF ANTHROPOMETRIC MEASURES OF CANDIDATE OFFICERS, NONCOMMISSIONED OFFICERS AND RECRUITS IN MILITARY TRAINING IN ETİMESGUT GARRISON Anthropometry is a method that may provide benefits towards different aims by taking measurements from man. The Armed Forces is an institution having a community life composed of different and dense areas of jobs and tasks in which human factor is extremely essential. Therefore, anthropometry will prove beneficial with respect to work safety and productivity, the provision of appropriateness in living sites and garments of personnel, and to the design of military equipment. It is a proper method that may be used in the maintenance and promotion of health by establishing health risks in medicine and particularly in public health. Currently many similar studies, large or small, have been performed for ready-made clothing sector and growth monitoring in Türkiye. However, military anthropometric studies are insufficient and in a level not to create reference data. There are a few studies for determination of health risks for personnel in the armed forces, which should be a healthy and robust community. This study has been performed by using anthropometric measurement methods on candidate officers, and candidate noncommissioned officers in training and recruits in Basic Military Training in“Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Tümen Komutanlığı”. In this study, the distribution of 23 anthropometric measurements taken to define body status of the target population has been determined by their means. Additionally, the body standards of the study group has been compared to the body measurements distribution of“Türk Standartlar Enstitüsü (TSE)”for men and of“Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK)”for recruits. The prevalence of being underweight and overweight, risk factors for many diseases, has been determined by body mass index (BMI) and triceps skinfold thickness. Waist/hip ratio as an index of overweight status has also been presented. The relations of these variables to sociodemographic variables have been studied. Significant differences between the distribution of body measurements of participants and TSE distribution, and the KKK distribution has been found. Moreover, with respect to skinfold thickness by age, 6.3 % of participants are overweight and 14.2 % are underweight ; whereas with respect to BMI 18.2% are overweight and 4.8% are underweight. 65In line with this data and conclusions, anthropometric studies for the Armed Forces are essential for health promotion and for provision of ergonomic approach for personnel, particularly with respect to clothing. For the future, the reference data should be updated with a continuous follow up. 66