Improving the experience of living with cystic fibrosis: A study on the design of products and services used in the management of the disease
Kistik fibrozis ile yaşama deneyiminin iyileştirilmesi: Kistik fibrozis yönetiminde kullanılan ürün ve hizmetlerin tasarımı üzerine bir çalışma
- Tez No: 809419
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ŞENER PEDGLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Kistik fibrozis (KF) ile yaşamak, teşhis, tedavi, yaşa bağlı olarak sağlık hizmetinde servise değişikliği ve tedavi yönetimi açısından çok sayıda zorlukla ilişkilidir. İlerleyici ve hayatı tehdit eden bir hastalık olan KF, zaman alıcı ve birbiri ile üst üste binen tedavi rejimleri gerektiren ve tahmini ortalama hayatta kalma yaşının yaklaşık 45 yıl olduğu bir hastalıktır. Bu nedenle, araştırma çalışmaları çoğu durumda yaşam beklentisini iyileştirmek ve yeni tedaviler ve terapiler geliştirmek gibi KF'li kişilerin fiziksel esenliğine odaklanmaktadır. KF ile yaşama deneyimini ve KF'nin genel esenlik (sosyal, duygusal, fiziksel ve zihinsel) üzerindeki etkisini anlamak ve KF'li kişilerin KF yönetiminde kullanılan ürün ve hizmetlere yönelik ihtiyaç ve beklentilerini keşfetmek için, KF derin bir şekilde araştırıldıktan sonra KF hastalarının tedaviye bağlı ihtiyaçları ve KF ile esenlik durumunun kesişimi incelenmiştir. Hava yolu temizliği, hijyen ve egzersiz kategorileri altında KF yönetiminde kullanılan ürün ve hizmetler ile mobil uygulamalar ve kavramsal tasarım projeleri gözden geçirilmiştir. Amaç KF yönetimine katkıda bulunan paydaşlar da dahil olmak üzere KF hastalarının günlük yaşamına ilişkin içgörü elde etmek, tedavi yönetiminde kullanılan ürün ve hizmetlerde bulunan iyileştirmeye açık alanlar hakkında tasarım önerileri sağlamaktır. İki aşamalı çalışma (ilk aşama: çevrimiçi bir anket; ikinci aşama: yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme ve işbirlikçi bir etkinlik) gerçekleştirilmiştir. Toplanan verilerin analizinde nicel ve nitel yöntemlerin bir kombinasyonu kullanılmıştır. Bu tez, KF ile yaşama deneyiminin kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve KF'li bireylerin yaşam kalitesini iyileştirmek için KF yönetimindeki alanları araştırır.
Özet (Çeviri)
Living with cystic fibrosis (CF) is associated with numerous challenges, in terms of diagnosis, treatment, healthcare transition and management. Since it is a progressive and life-threatening disease, requiring time-consuming and overlapping treatment regimens, with the median predicted age of survival around 45 years, the research studies mainly focus on the physical well-being of people with CF. This includes efforts to improve life expectancy and develop new treatments and therapies. To understand the experience of living with CF along with the impact of CF on overall well-being (social, emotional, physical and mental), and to explore the needs and expectations of people with CF regarding the products and services used in the management of CF, in-depth research on CF, treatment-related needs and well-being patients was reviewed. The products and services used in the management of CF, including those for airway clearance, hygiene, and exercise, as well as mobile applications and conceptual design projects, were examined. The aim was to gain insights into the daily life of CF patients, including contributing stakeholders in the management of CF, to provide design insights on the areas of improvement regarding the products and services. A two-staged study (first stage: an online questionnaire; second stage: semi-structured in-depth interview and a collaborative activity) was conducted. In the analysis of the gathered data, a combination of quantitative and qualitative methods was used. This thesis provides a comprehensive understanding of the experience of living with CF and explores areas in the management of CF to improve the quality of life.