Investigaton of seismic behavior of reinforced concrete frames with different details
Farklı detaylara sahip betonarme çerçevelerin deprem davranışının incelenmesi
  1. Tez No: 809466
  2. Yazar: ALİ ÖZERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SÜLEYMAN BALIK, DOÇ. DR. FATİH BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ülkemiz coğrafi konumu gereği aktif deprem kuşaklarından birinde bulunmaktadır, bu da depremlerin hayatımızın bir parçası olduğunu ortaya koymaktadır. Deprem gibi doğal afetler, yapıların inşa edilme süreçlerini etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Bu bağlamda, ülkemizde mevcut olan yapılar için belirli şartları ve esasları olan yönetmelikler geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, deprem yönetmeliklerinde yapılan değişiklikleri yansıtabilecek nitelikte 1/5 ölçekli, tek açıklıklı ve iki katlı 3 adet betonarme çerçeve numunelerin üretilerek deprem etkisi altındaki davranışlarının belirlenmesidir. Üretilen bu numunelerde temel değişken donatı detayları olmuştur. Deney numuneleri deprem yüklerini simüle eden tersinir-tekrarlanır yükler altında test edilmiştir. Çalışma kapsamında, farklılıkları daha iyi gözlemlemek amacıyla bir numune referans olarak seçilerek test edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre betonarme çerçevede uygulanan donatı detaylarının çerçeve davranışını önemli ölçüde etkilediği gözlemlenmiştir. Bindirme boylarının fazla tutulması ve enine donatılarda aralıkların sık olması çerçevenin rijitlik, yük taşıma kapasitesi, dayanım ve enerji tüketme kapasitesini artırmıştır. Bu çalışma, depremlere karşı dayanıklı yapıların tasarımı ve inşası konusunda önemli bir katkı sağlamaktadır. Elde edilen bulgular, gelecekteki yapı projelerinde deprem etkilerinin daha etkin bir şekilde dikkate alınmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Our country is located in one of the active earthquake zones due to its geographical location, which reveals that earthquakes are a part of our lives. Natural disasters such as earthquakes are among the factors affecting the construction processes of buildings. In this context, regulations with certain conditions and principles have been developed for the existing buildings in our country. The aim of this study is to produce three 1/5 scale, single span and two-store reinforced concrete frame specimens that can reflect the changes in earthquake regulations and to determine their behaviors under earthquake effects. The main variable in these specimens was the reinforcement details. The specimens were tested under reversible-repeatable loads simulating earthquake loads. Within the scope of the study, one specimen was selected and tested as a reference to better observe the differences. According to the results obtained, it was observed that the reinforcement details applied in the reinforced concrete frame significantly affected the frame behavior. The stiffness, load carrying capacity, strength and energy dissipation capacity of the frame increased when the lap lengths were kept high and the spacing of the transverse reinforcements was frequent. This study makes an important contribution to the design and construction of earthquake resistant structures. The findings will help to consider earthquake effects more effectively in future building projects.