Murathan Mungan'ın Mezopotamya Üçlemesinde şamanik göstergeler
Indicators of shamanism in Murathan Mungan's The Mesopotamian Tri̇logy
- Tez No: 809477
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERCAN ÖZİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İlk çağlardan bu yana Şaman ayinleri, ritüeller çeşitli sanat dallarının temelini oluşturur. Tiyatro, müzik ve dans Şaman ritüellerinde yinelenen adımlardan, seslerden, esrik tavırlardan, imgelerden beslenerek gelişmiş ve büyümüştür. Anadolu'ya geldiğimizde ise Şamanizm; toplumun örf, adet ve gelenekleriyle birleşerek, simgelerle yoğrularak günümüze kadar gelir. Anadolu kültürünün içerisinde değişip dönüşen, gelenekselleşen şamanik göstergeler tiyatro sahnesine de yansımaktadır. Bu çalışma Şaman ritüellerinin günümüz tiyatro eserlerinde karşımıza çıkışı ve bu öğelerin kullanılış biçimleri üzerinedir. Türk tiyatrosunda Şamanizm ve kökenlerinin araştırıldığı bu tez çalışmasında Murathan Mungan'ın“Mezopotamya Üçlemesi”adıyla birleştirdiği üç tiyatro oyunu ele alınmıştır.“Mahmut İle Yezida”,“Taziye”ve“Geyikler Lanetler”adlı oyunların içinde yer alan Şaman öğeleri ve tiyatroda simgesel anlatımın yöntemleri, Murathan Mungan'ın hayatı ve eserleri ile birlikte incelenecektir. Sahne uygulaması için Murathan Mungan'ın bu üç oyununda ki kadın karakterlerinin yer aldığı bir kolaj çalışması yapılacaktır. Yazarın kadın karakterler üzerinden kültürümüzle birleşmiş ritüelleri nasıl kullandığı, yöresel bakış açısı eşliğinde bu öğelerin sahneye nasıl yansıtıldığı, kullanılan simgeler eşliğinde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Shamanic rites and rituals have formed the basis of various branches of art since ancient times. Theatre, music and dance have developed and grown by being fed from repetitive steps, sounds, ecstatic attitudes and images in shamanic rituals. When we come to Anatolia, Shamanism; combined with the customs, traditions and customs of the society and kneaded with symbols, it comes to the present day. Shamanic signs that change and transform in Anatolian culture and become traditional are also reflected on the theater stage. This study is about the appearance of Shaman rituals in contemporary theater works and the way these elements are used. In this thesis, which investigates Shamanism and its origins in Turkish theater, Murathan Mungan's three theater plays, which he combined under the name“Mesopotamia Trilogy”, are discussed. Shaman elements in the plays“Mahmut ile Yezida”,“Condolence”and“Deer Curses”and the methods of symbolic expression in theater will be examined together with Murathan Mungan's life and works. For the stage application, a collage work will be made with the female characters in these three plays by Murathan Mungan. How the author uses the rituals united with our culture through female characters, how these elements are reflected on the stage with a local point of view will be examined in the context of the symbols used.