Murathan Mungan'ın Mezopotamya Üçlemesi oyunlarındaki kadın karakterlerden yola çıkarak bir sahneleme çalışması
The acting work based on the female characters in Murathan Mungan's Mesopotomia Trilogy
- Tez No: 742200
- Danışmanlar: DOÇ. ULUÇ ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Toplumsal normlar ve kurallar nedeni ile kadınlara ve erkeklere birtakım cinsiyet rolleri verilmiş ve o rollere uyulması istenmiştir. Toplumda baskı ile ortaya çıkan ve kabul edilen bu kurallar kadınlara ve erkeklere ayrı şekilde cinsiyet rolleri verdiği gibi bu rollere uyulmasını da istemektedir. Gelenek, görenek ve töre adı altında gerçekleşen bu tahakküm ile ataerkil anlayış pekiştirilmiş ve kadına ataerkil düzende bir karakter ortaya çıkarılmıştır. Bu kadın karakterlere verilen roller toplumun her alanında yer almış ve oyunlarda da bulunmuştur. Mungan'ın cinsiyet rollerini ve kadınların bu rolleri kabul edilişini ortaya koyduğu Mezopotamya Üçlemesi'nde Yezida, Fasla Kadın ve Cudana bu rolleri taşıyan ve oyunun sonuna doğru bu rollere bir şekilde baş kaldıran bir yapıda olmuşlardır. Beş bölümde ele alınacak olan bu çalışmada ilk bölümde oyunu ortaya koyan oyunculuktan bahsedilecek olup halk kültürünün oyunda ne şekilde yer aldığı ele alınacaktır. İkici bölümde halk kültürünün ve folklorik öğelerin Mezopotamya Üçlemesi'nde nasıl yer aldığına bakılacak olup üçüncü bölümde toplumsal cinsiyet ve Mungan'da toplumsal cinsiyet anlayışı ele alınacaktır. Çalışmanın dördüncü bölümünde sahnelenecek üç karakter olan Yezida, Faslı Kadın ve Cudana karakterleri analiz edilerek Mungan tarafından ortaya konulan cinsiyet rolleri incelenecektir. Beşinci bölümde ise oyunun uygulama aşaması anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to social norms and rules, women and men have been assigned certain gender roles and asked to conform to these roles. These rules, which have emerged and accepted under pressure from society, give gender roles to women and men separately, and require that these roles be respected. With this domination under the name of tradition and custom, the patriarchal understanding was strengthened and a character in the patriarchal order was revealed to the woman. The roles attributed to these female characters have taken place in all areas of society and have also been found in plays. In the Mesopotamian trilogy, where Mungan reveals gender roles and the acceptance of these roles by women, Yezida, Fasla Kadın and Cudana have been in a structure that carries these roles and rebelled against these roles in the end of the play. In this study, which will be discussed in five chapters, in the first part the acting that defines the play will be mentioned and how folk culture is included in the play will be discussed. In part two, how popular culture and folk elements are included in the Mesopotamian trilogy will be examined and in part three, understanding of gender and genre in Mungan will be discussed. In the fourth part of the study, the three characters to be interpreted, Yezida, Moroccan woman and Cudana, will be analyzed and the gender roles put forward by Mungan will be examined. In part five the application will be explained.