Farklı anakaya rijitlikleri için serbest saha zemin davranış spektrumlarının incelenmesi
Evaluation of free field response spectrum analysis for varying bedrock stiffness
- Tez No: 809492
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA NİL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Mühendislik yapılarının sismik etkiler altındaki davranışı yalnız yapısal özelliklere değil aynı zamanda yer hareketinin özelliklerine de bağlıdır. Sismik kaynak etkisi, dalga yayılım etkisi, yerel zemin koşulları ve zemin-yapı etkileşimi yapısal davranışı etkileyen başlıca temel parametrelerdir. Sismik kaynak etkisi altında fay mekanizması, faya olan uzaklık ve deprem büyüklüğü sayılabilir. Bunun yanısıra, saha etkisi arasında da sismik dalgaların farklı tabaka ve jeolojik yapı içerisinden ilerlemesi sonucu ortaya çıkan filtre etkisi tarif edilebilmektedir. Yeryüzüne yakın zemin malzemeleri içlerinden geçerek ilerleyen sismik dalgalara karşılık gelen belirli frekanslarda ciddi boyutta büyütebilmektedir. Birçok araştırmada saha tepkisini gerçekçi bir şekilde ölçen ve çalışmadaki belirsizlikleri doğru şekilde tanımlayan yöntemler geliştirilmiştir. Bu anlamda araştırmamızın odak noktası burasıdır. Türkiye jeolojik olarak aktif fay hatlarının bulunduğu bir deprem ülkesidir. Büyük depremler sonucunda ciddi şekilde can ve mal kayıpları olmaktadır. Bu kayıpları azaltmak veya en aza indirmek için yapı ve zemin etkileşimi ile serbest zemin davranışının doğru şekilde irdelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada 11 adet farklı deprem verisi kullanılarak; sabit bir zemin profili için profil altında yer alan anakaya hızlarının farklılığına bağlı olarak zemindeki davranış spektrumları çıktıları elde edilmiştir. Bu analizlerin sonucunda oluşan deformasyon ve gerilmelerden yola çıkılarak yorumlamaları yapılacaktır. Davranış spektrum analizleri deepsoil programı yardımıyla elde edilecektir. Bu çalışmayla farklı yer hareketlerinin farklı anakaya rijitlikleri için sonuçlarının elde edilmesi ve yer tepki spektrumların analizlerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Böylece zemin üzerine yapılacak inşaat tasarımlarının daha güvenli bir şekilde yapılması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
The behavior of engineering structures under seismic effects depends not only on the structural features, but also on the characteristics of the ground motion. Seismic source effect, wave propagation effect, local soil conditions and soil-structure interaction are the main parameters affecting the structural behavior. Fault mechanism, distance to fault and earthquake magnitude can be counted under the effect of seismic source. In addition, the filter effect, which occurs as a result of the seismic waves propagating through different layers and geological structure, can be described between the field effects. Ground materials close to the earth can magnify significantly at certain frequencies corresponding to seismic waves traveling through them. Many studies have developed methods that realistically measure the field response and accurately describe the uncertainties in the study. In this sense, this is the focus of our research. Türkiye is an earthquake country with geologically active fault lines. Serious loss of life and property occurs as a result of major earthquakes. In order to reduce or minimize these losses, the interaction of the structure and soil and the free soil behavior should be properly examined. In this study, using 11 different earthquake data; For a stable soil profile, response spectra outputs on the ground were obtained depending on the difference in bedrock velocities under the profile. Interpretations will be made based on the deformation and stresses that occur as a result of these analyzes. Behavior spectrum analyzes will be obtained with the help of deepsoil program. In this study, it is aimed to obtain the results of different ground motions for different bedrock stiffnesses and to evaluate the analysis of ground response spectra. Thus, it will be ensured that the construction designs to be made on the ground are made more safely.