Anti invaryant riemann submersiyonları üzerine
On the anti invariantriemann submersions
- Tez No: 809493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜLBAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez çalısmasında, anti-invaryant Riemann submersiyonlarının temel özellikleri ifade edilmistir. 2nboyutlu bir Hermityen manifoldtan (2n-1)- boyutlu bir Riemann manifolduna tanımlı anti-invaryant Riemann submersiyonların temel özellikleri arastırılarak hemen hemen kompleks J yapısının etkileri bu submersiyonlar üzerinde incelenmistir. Bes bölümden olusan bu tezin birinci bölümü giris kısmına ayrılmıstır. Đkinci bölümde öncelikle tezin diğer bölümlerinde kullanılan bazı temel kavramlar, tanımlar ve teoremler ifade edilerek kompleks manifoldlar ile ilgili genel bilgiler verilmistir. Üçüncü bölümde Riemann submersiyonları ile ilgili genel kavramlar ile submersiyonlar üzerinde Riemann eğrilik tensör alanı ve anti-invaryant submersiyonların bazı temel özellikleri sunulmustur. Dördüncü bölümde ise kontakt tipli anti-invaryant submersiyonlar tanıtılarak bazı temel esitliklere yer verilmistir. Besinci bölümde ise dördüncü bölümde yapılan çalısmalarla ilgili sonuç ve öneriler verilmistir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the basic properties of anti-invariant Riemann submersions are expressed. The basic properties of anti-invariant Riemannian submersions defined from (2n-1)-dimensional Hermitian manifold to a (2n-1)-dimensional Riemannian manifold were investigated, and the actions of almost complex J structure on these submersions were investigated. The first chapter of this thesis, which consists of five chapters, is reserved for the introduction. In the second chapter, some basic concepts, definitions and theorems used in other chapters are presented and some basic information about complex manifolds are given. In the third chapter, firstly, general concepts about Riemannian submersions, Riemann curvature tensor field on submersions and the basic properties anti-invariant Riemannian submersions are presented. In the fourth chapter, contact type anti-invariant Riemann submersions are introduced and some basic equations are given. In the fifth chapter, some conclusions and suggestions are given with the help of relations obtained in the fourth chapter.