Modelling mutual interaction of finance and human factor via various sorts of indices
Finans ve insan faktörünün karşılıklı etkileşiminin çeşitli endeks türleriyle modellenmesi
- Tez No: 809495
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDA PURUTÇUOĞLU, PROF. DR. GERHARD WİEHELM WEBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez, makine öğrenimi yaklaşımları ve parametrik olmayan modellerden parametrik volatilite modellerine kadar çeşitli modeller kullanılarak bazı finansal süreçler ve duyarlılık endeksleri arasındaki karşılıklı etkileri temsil etmektedir. Analizlerde, doğruluk ve hesaplama zamanındaki kazancı karşılaştırıyoruz. Ayrıca duyarlılık endeksi, tüketici güven endeksi, tüketici fiyat endeksi, işsizlik oranı ve döviz kurunun tahmin performansını da değerlendiriyoruz. Buna dayanarak, başlangıçta, tek çok değişkenli uyarlanabilir regresyon splinleri (MARS), sinir ağı (NN) ve rastgele orman (RF) modellerini kullanıyoruz. Ardından MARS-NN, MARS-RF, RF-MARS, RF-NN, NN-MARS ve NN-RF olmak üzere iki aşamalı hibrit modeller uyguluyoruz. Son olarak, duyarlılık endeksi ve tüketici güven endeksi için oynaklık modelleri uyguluyoruz ve tahmin performansını iyileştirmek için seçilen makroekonomik verilerle makul ilişkileri araştırıyoruz. Bulguların yorumlanmasında, altta yatan veri kümeleri önemli yapısal kırılmalar sergilemeye eğilimli olduğundan, Markov anahtarlama modelini uyguluyoruz, kırılmaların yerini tanımlıyoruz ve son olarak farklı zaman serisi oynaklık modelleri gerçekleştiriyoruz. Sonuçlar, alternatifler arasında Markov anahtarlama genelleştirilmiş otoregresif koşullu heterosketastik model, kısaca MSGARCH, altında daha iyi doğruluğu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis represents the mutual effects between some financial processes and sentiment indices by using various models from machine learning approaches and nonparametric models to parametric volatility models. In the analyses, we compare the gain in accuracy and computational time. We also evaluate the forecasting performance of sentiment index, consumer confidence index, consumer price index, unemployment rate and currency rate. Hereby, initially, we use sole multivariate adaptive regression splines (MARS), neural network (NN) and random forest (RF) models. Then, we apply two-stage hybrid models, namely, MARS-NN, MARS-RF, RF-MARS, RF-NN, NN-MARS, and NN-RF. Finally, we implement volatility models for sentiment index and consumer confidence index, and investigate plausible relationships with the selected macroeconomic data to improve the performance of forecast. In the interpretation of the findings, as the underlying datasets are prone to exhibit significant structural breaks, we apply the Markov switching model, define the location of breaks and lastly, we perform distinct time series volatility models. The results indicate better accuracy under Markov switching generalized autoregressive conditional heteroskedastic model, shortly, MSGARCH, among alternatives.