Değişik hastalıklarda lenfositer reaksiyon
  1. Tez No: 80952
  2. Yazar: HÜSEYİN CÜNEYT GÖNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
- Ill - ÖZET Toplam olarak 131 vak'a incelenmiştir. a) Akut enfeksiyonlu 28 vak'ada, b) kronik enfeksiyon- lu 25 vak'ada, c) viral enfeksiyonlu 20 vak'ada, d) romatiz- mal hastalıklı 10 vak'ada, e) akut romatizmal ateşli 12 vak'ada, f) nörotik sendrom gibi hastalıkları kapsayan 20 vak'ada, g) belli iliçları (INH, streptomisin, v.s) kullanan 16 vak'ada mükerrer sayımlarla lenfositlerin yüzde ortalama ları ve standart sapmaları ile ayrıca mutlak lenfosit değer leri hesaplanmış ve sonuçlar istatistik olarak değerlendiril miştir. Normal değerler olarak % 20-35 arası kabul edilmiş tir. I. a) 28 vak'anın 18'i 15±8 sınırları içine (akut enfek- siyonlar), b) 25 vak'anın 16'sı 27±9 sınırları içine (kronik en^ feksiyonlar), c) 20 vak'anın 14'ü 39+9 sınırları içine (viral enfek siyonlar), d) 10 vak'anın 7'si 37±7 sınırları içine (romatizmal hastalıklar), e) 12 vak'anın 6'sı 23±8 sınırları içine (akut roma tizmal ateşliler), f) 20 vak'anın 13'ü 31±9 sınırları içine (nörotik sendrom, v.s.), g), 16 vak'anın 8'i 34+11 sınırları içine (bazı ilâç ları kullananlar) düşmüştür. II- Buna göre viral enfeksiyonlarda ve romatizmal hasta lıklarda lenfositoz, akut bakteriel enfeksiyonlarda lenfope- ni, diğer hastalıklar ve bazı ilâçları kullananlarda normal lenfosit sayısı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
- 112 - SUMMARY Total of 131 cases were examined. By taking multiple readings, the average percentages of lymphocytes, standard deviations and the absolute lymphocyt values were calculated and the results were statisticaly evaluated in the following cases, a) 28 cases of acute infections, b) 25 cases of chronic infections, c) 20 cases of viral infections, d) 10 cases of rheumatic disorders, e) 12 cases of rheumatic fever, f) 20 cases of neurotic syndromes, g) 16 cases in which certain medicines (INH, streptomycin etc.) are used. I. a) 18 out of 28 cases fall within 15±8 values, b) 16 outof 25 cases fall within 27±9 values, c) 14 out of 20 cases fall within 39±9 values, d) 7 out of 10 cases fall within 37±7 values, e) 6 out of 12 cases fall within 23±8 values, f) 13 out of 20 cases fall within 31±9 values, g).8 out of 16 cases fall within 34±11 values. II. According to these results, lymphocytosis values were determined for viral infections and for rheumatic disorders, lymphopenia values were determined for acute infections, normal lymphocyt numbers were determined for cases in which certain medicines are used and for. the other cases. tjc y6kssköğret1mkühduq