The Cost of Agricultural Protection in Turkey: A Gravity Model Approach.
Türkiye'de Tarımsal Korumacılığın Maliyeti: Çekim Modeli Yaklaşımı
- Tez No: 809549
- Danışmanlar: PROF. DR. KYM ANDERSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Adelaide
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Tarım sektörü, geçmişten günümüze stratejik önemi nedeniyle her ülkede kendine özgü ekonomik politikalarla desteklenmektedir. Bu politikalar yerli üretici ve üretim açısından önemli olan korumacı politikalardır. Türkiye, tarihi boyunca bu politikaları uygulamış ve liberalleşme sürecini kendi başına kontrol etmeye çalışmıştır. Ancak yapılan bu çalışma, korumacı politikaların Türkiye'nin tarımsal dış ticaretten yararlanmasını engellediğini ortaya koymuştur. Korumacı politikalar tarım sektörüne ciddi bir maliyet getirmektedir. Bu nedenle Türkiye, uluslararası ticaret arenasında daha başarılı olmayı ve gelişmiş ülkelerle rekabet etmeyi amaçlıyorsa, tarım ürünleri üzerindeki koruma seviyesini düşürmelidir.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector is supported by some distinctive economic policies in every country due to its strategic importance from past to present. These policies are protectionist policies which are significant in terms of domestic producers and production. Turkey has applied these policies and tried to control the liberalization process themselves during its history. This study has, however, shown that the protectionist policies prevent to benefit from agricultural foreign trade for Turkey. It causes a serious cost to the agriculture sector. Because of this, Turkey should reduce its protection level on agricultural goods if it requires being more successful and competing with developed countries in the international trade arena.