Development and validation of in-house elisa prototypes for anti-F5 (k99) antibody detection in neonatal calf diarrhea and total IGG detection in immune sera
Sığır immun serumlarında total IGG ve yenidoğan buzağı ishallerinde anti-F5 (K99) antikor tespitine yönelik ın-house elısa prototipleri geliştırilmesi ve valıdasyon çalışmaları
  1. Tez No: 809548
  2. Yazar: MUHAMMAD SHAHBAZ SHARIF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Hem anti-F5 (K99) antikoru hem de sığır IgG tespiti için sırasıyla in house iELISA ve sandviç ELISA prototipleri geliştirilmiştir. Reaktif antijen olarak fimbrial K99 (fanC) rekombinant proteini kullanıldı ve K99 antikor tespiti için kalibre edildi. Optimal FanC konsantrasyonu SPSS 17.0 ile kalibrasyon eğrisi tahmininden 500 ng/ml olarak belirlendi. Optimal monoklonal antikor konsantrasyonu ve test serum dilüsyonu sırasıyla >0.5ug/ml ve 1:100 olarak belirlendi. Prototip, fanC antijeninin reaktivitesini değerlendirmek için iyi bilinen aşı serumlari ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
For the detection of anti-F5 (K99) antibodies and bovine IgG, In-house ELISA ELISA prototypes known as iELISA and sandwich ELISA were developed respectively. Fimbrial K99 (fanC) recombinant protein was used and calibrated as the reactive antigen for K99 antibody detection. The optimal FanC concentration was determined as 500 ng/ml from the curve estimation by SPSS 17.0. And the monoclonal antibody concentration and test serum dilution were determined as >0.5ug/ml and 1:100, respectively. The prototype has been employed to assess the reactivity of fanC antigen with the reference vaccinated bovine sera.