İşitme kayıplı bireylerde işitme cihazının denge fonksiyonları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of hearing aids on balance functions in individuals with hearing LOSS
- Tez No: 809578
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT NACİ ÖZLÜOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sensörinöral tip işitme kaybı olan birçok hastada beraberinde baş dönmesi ve buna bağlı vestibüler semptomlar görülebilmekle birlikte, vestibulopatiye neden olabilecek herhangi bir iç kulak veya sistemik hastalık kanıtı olmadığında da vestibüler disfonksiyonun olabileceğine ilişkin çalışmalar mevcuttur. İşitme cihazı kullanımının vestibüler semptompları belirgin olmayan hastalarda etkisi üzerine literatürde yeterli çalışma yer almamaktadır. Bu bilgiler ışığında bilateral sensörinöral işitme kaybı olan bireylerde işitme cihazı kullanımının denge fonksiyonları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi KBB Polikliniğine başvuran ve bilateral orta derecede sensörinöral işitme kaybı tanısı almış, 18-50 yaş aralığında olan 40 yetişkin hasta ile aynı yaş ve cinsiyet eşleştirmeli işitme kaybı olmayan 40 yetişkin gönüllü kişi çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların tamamına, saf ses odyometri, timpanometri, videonistgmografi, Servikal-Vestibüler Uyarılmış Miyojenik Potansiyeller (cVEMP), Video Head Impulse Test (VHIT), Statik Postrografi objektif testleri uygulandı. Ayrıca başdönmesi engellilik envanteri, uluslararası düşme etkinlik skalası ve berg denge ölçeği anketleri yapıldı. Hasta gruba Odyo vestibüler değerlendirme sonrasında kulak arkası digital şitme cihazı uygulanarak 6 ay sonra Odyo-vestibüler testler ve anket değerlendirmeleri tekrar edildi. Çalışma grubunun öncesi ve sonrası olarak karşılaştırmaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
Although dizziness and related vestibular symptoms can be seen in many patients with sensorineural hearing loss, there are studies showing that vestibular dysfunction may occur even when there is no evidence of inner ear or systemic disease that may cause vestibulopathy. There are not enough studies in the literature on the effect of hearing aid use in patients without obvious vestibular symptoms. In the light of this information, the effect of hearing aid use on balance functions in individuals with bilateral sensorineural hearing loss is aimed to be evaluated. Forty adult patients aged 18-50 years, who applied to the Baskent University Istanbul Hospital ENT Outpatient Clinic and were diagnosed with bilateral moderate sensorineural hearing loss, and 40 adult volunteers with the same age and sex-matched hearing loss were included in the study. Pure tone audiometry, tympanometry, videonistgmography, Cervical-Vestibular Evoked Myogenic Potentials (c-VEMP), Video Head Impulse Test (VHIT), Static Postrography objective tests were applied to all participants. In addition, vertigo disability inventory, international fall efficiency scale and berg balance scale questionnaires were conducted. After the audio-vestibular evaluation, a behind-the-ear digital hearing aid was applied to the patient group, and the audio-vestibular tests and questionnaire evaluations were repeated after 6 months. Comparisons of the study group were made before and after.