Geriatrik hastalarda postoperatif yoğun bakım yatışı ve mortalitenin belirlenmesinde mFI-5(Modifiye Kırılganlık İndeksi-5) ile ASA sınıflandırması ve CACI(Charlson Komorbidite İndeksi-yaş eklenmiş) karşılaştırılması
Comparison of mFI-5(Modified Frailty İndex) with ASA score and CACI(Charlson Comorbidity Index) for predicting postoperative outcomes and mortality in geriatric patients
- Tez No: 809579
- Danışmanlar: UZMAN FATİH DOĞU GEYİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç: Yaşlı hastalar için ameliyat öncesi tarama önerileri ve kılavuzları, preoperatif durumu değerlendirmek ve optimize etmek için yararlı bir başlangıç noktası sağlayabilir. Preoperatif etkili bir değerlendirme ve postoperatif bakım; hastanede kalış süresi ve morbiditeyi azaltarak hastalara fayda sağlayabilir. Çalışmanın amacı; üç farklı değerlendirme indeksini (ASA, CACI, MFI-5) postoperatif komplikasyonlar, yoğun bakım yatışı ve bir yıllık mortaliteyi öngörmede kıyaslamaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel olan çalışmaya; 25 Mayıs 2019 ile 25 Mayıs 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi genel cerrahi, üroloji, ortopedi ve beyin cerrahisi klinikleri tarafından elektif operasyona alınacak olan 300 hasta dahil edildi. MFİ-5, ASA, CACI hesaplandı. Anestezi yöntemi, operasyonun süresi, perioperatif transfüzyon varlığı, ilk 24 saatteki komplikasyonlar, hastanede yatış süresi, servis yatış süresi, yoğun bakım yatışı varlığı (varsa süresi), 12. aydaki mortalite durumu kaydedildi. Ki-kare, ROC testi ve binominal lojistik regresyon uygulanarak veriler değerlendirildi. Bulgular: MFI, ASA ve CACI' nın cut-off değerleri hesaplandı. Mfı-5≥ 3 ve CACI ≥ 5 olan hastalarda yoğun bakım yatış varlığı (
Özet (Çeviri)
Objective: Preoperative screening recommendations and guidelines for elderly patients can provide a useful starting point for evaluating and optimizing the preoperative condition. Postoperative care with an effective preoperative evaluation, can be useful for patients by reducing hospital stay and morbidity. This study aims to compare three different indices (ASA, CACI, MFI-5) in predicting postoperative complications, admission of intensive care and one-year mortality. Materials and Methods: The prospective observational study included 300 patients scheduled for elective surgical operations between May 25, 2019 & May 25, 2020 by the general surgery, urology, orthopedics and neurosurgery clinics at the Health and Sciences University Hamidiye International Faculty of Medicine. MF-5, ASA, CACI were applied. Anesthesia method, duration of the operation, presence of perioperative transfusion, complications in the first 24 hours, length of total hospitalization duration, length of service stay, presence of intensive care unıt stay (if any length of stay), mortality at 12 months mortality were recorded. ROC curve analysis, binominal logistic regression and Pearson's Chi Square test was performed to assess for each parameter in the study. Results: Cut-off values of MFI-5, ASA and CACI were calculated. It was found that there was a significant difference between the presence of intensive care unit stay (