Engelli araçlarının merdiven olan binalarda kullanımını sağlayan sistemin tasarlanması
Design of a system providing the use of disabled vehicles in disabled buildings
- Tez No: 605175
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ŞAHİN ÇONKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bedensel özürlerinden dolayı, engelliler gerek özel alanlarda gerekse kamusal alanlarda açık ve kapalı mekanlarda birçok sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bu sorunlar bireyin toplumdan uzaklaşmasına, içine kapanık bir ruh haline girmesine neden olmaktadır.Engelli kişilerin sorunsuz bina içi ve dışında erişimini sağlayacak bir sistemin ülkemizde ve dünyadaki sayısı azdır. Mevcut sistemlerin de maliyet ve yetersiz sistem eksikliği nedeniyle kullanımının minimum düzeydedir. Bu nedenlerden dolayı bu projeye başlanılmıştır. Tekerlekli sandalye kullanan kişiler, yaşlı bireyler, hareket zorluğu yaşayanlar ve hastalar için günlük hayatta karşılaşacakları yapılardaki tüm merdiven tiplerine göre tüm engeller düşünülerek tasarlanan bir sistem oluşturulmak istenmektedir.Gerekli güvenlik standartlarına uygun, minimum gerekli alana sahip, enerji tasarrufu ve güç kayıplarından arındırılmış, hava koşullarına karşı korumalı, acil stop, kurulum kolaylığı, iç ve dış mekanlarda kullanılabilirlik özelliklerine sahip yeni bir sistem geliştirilmesi hedeflenmiştir. Tasarım yapılırken üretilebilirlik, piyasada bulunabilirlik ve montaj kolaylığı gibi ana metotlar kullanılarak tasarımlar gerçekleştirilmiştir. Sadece tasarımın yapılması sağlanmamış olup AKE ASANSÖR firması ile de bu tasarımın üretimi gerçekleştirilmiştir. Karşılaşılan montaj zorlukları, deformasyonlar, elektronik malzemelerin reel konumları, mekanik tasarım hataları giderilerek en uygun tasarım yapılması sağlanmıştır. Bu çalışmada ithal edilen bir mekanik-elektronik bir sistemin yerli mekanik sistemlerle 3d Solidworks programı ile tasarlanması sağlanmış olup aynı zamanda AKE ASANSÖR firması ile de prototipi geliştirilmiştir. Standartlara uygun bir sistem tasarlanmış olup TS EN 81-40:2010 standardına tam uyumlu bir sistem tasarlanmıştır. Engelli bireylerin yol konforunu ve en önemlisi olan güvenlik standartlarına tam uyum sağlamak için prototip üzerinde net belirlenen güvenlik switchleri ve mekanik durdurucular tasarlanarak bu standarda uyumluluk tam olarak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of their physical disabilities, people with disabilities face many problems both in private and public spaces both indoors and outdoors.These problems cause the individual to move away from the society and become an introverted soul.There is a small number of system in Turkey and in the world that will enable the disabled people to access smoothly inside and outside the building.The use of existing systems is minimal due to the lack of cost and insufficient system.For these reasons, this project was started. It is intended to create a system designed for wheelchair users, elderly individuals, people with mobility difficulties and patients considering all obstacles according to all stair types in the structures they will encounter in daily life.It is aimed to develop a new system in compliance with the required safety standards, with minimum required space, free from energy losses and power losses, protected against weather conditions, with an emergency stop, ease of installation and usability both indoors and outdoors. While designing, designs were realized by using the main methods such as reproducibility, market availability and ease of assembly.Only the design was not provided and AKE ASANSÖR company also produced this design. Encountered installation difficulties, deformations, real positions of electronic materials, mechanical design errors were eliminated and the most appropriate design was achieved.In this study, it is provided to design an imported mechanical-electronic system with domestic mechanical systems with 3d Solidworks program and at the same time the prototype has been developed with AKE ASANSÖR company. A system is designed in accordance with the standards and a system which is fully compliant with TS EN 81-40: 2010 standard is designed.The safety switches and mechanical stoppers clearly defined on the prototype have been designed to ensure full compliance with the road comfort of disabled people and the most important safety standards.