Total kalça protezi cerrahisi sonrasında femoral komponentlerin varus dizilimde yerleştirilmesinin uzun dönem radyolojik ve klinik sonuçları
Long term radiological and clinical outcomes of femoral components placed in varus malposition after total hip arthroplasty
  1. Tez No: 809590
  2. Yazar: DOĞUKAN SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÇAĞRI AKSU, PROF. DR. GÖKHAN MERİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Total Kalça Artroplastisi Osteoartrit tedavisinde kullanılan başarılı bir cerrahi olup sıkça uygulanmaktadır. Çimentosuz femoral komponent varus yada valgus malpozisyonda uygulanabilmektedir. Varus malpozisyon uyluk önü ağrısı, femoral komponentin aseptik gevşemesine, subsidince (çökme) gelişimine ve periprostetik kırık oluşumuna neden olabilmektedir. Çalışmamızda varus yerleştirilen çimentosuz femoral komponentlerin uzun dönem klinik ve radyolojik sonuçları incelenmiştir. Materyal Metot: Bu çalışmada Aralık 2006-Aralık 2017 tarihleri arasında en az 5 yıllık takipli çimentosuz total kalça artroplastisi hastaları değerlendirildi. Post-op 1. Gün çekilmiş olan Pelvis AP grafiler üzerinden femoral pozisyon ölçümüne göre hastalar Varus, Nötral ve Valgus olmak üzere 3 kategoriye ayrıldı. Varus grubu 1°-3° ve 3°≤ olmak üzere 2 alt grubu ayrıldı. Genel varus grubu ve alt gruplar nötral grup ile sağkalım, komplikasyon, revizyon, klinik ve radyolojik olarak karşılaştırıldı. Klinik değerlendirmede Harris kalça skoru, Oxford kalça skoru ve WOMAC skoru bakıldı. Radyolojik değerlendirmede femoral komponentin pozisyonu, subsidince, Engh-Massin skoru, pedestal (tabanlık) oluşumu, kortikal hipertrofi, bacak boyu uzunluk farkı, femoral medüller kanal dolum oranları karşılaştırıldı. Sonuçlar: 11.2 yıl ortalama takipli 96 vaka kıyaslandı. 63 vakalık Genel varus grubunda ve tüm alt gruplarda sağkalım, komplikasyon ve revizyon yönünden 28 hastalı nötral grup ile anlamlı fark gözlenmedi. Klinik değerlendirmede genel varus grubunda alt gruplarda Harris ve Oxford kalça skorlarında anlamlı fark gözlenmedi. Radyolojik olarak bacak boyu uzunluk farkı, kortikal hipertrofi, subsidince anlamlı fark gözlenmedi. Pedestal oluşumu, femoral medüller kanal dolum oranı ve Engh-Massin skorlarında anlamlı fark gözlendi. 3°≤ varus alt grubunda ise sadece femoral medüller kanal dolum oranında anlamlı fark gözlendi. Çıkarımlar: Varus çimentosuz femoral komponent dizilimi sağkalımsal ve klinik yönden kötü sonuçlara yol açmamaktadır. Radyolojik olarak farklar görülebilirken varus yerleşim daha küçük femoral protez yerleşimine neden olur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Total Hip Arthroplasty is a frequently applied successful surgery used in the treatment of osteoarthritis. The cementless femoral stem can be applied in varus or valgus malposition. Varus malposition can cause anterior thigh pain, aseptic loosening of the femoral stem, subsidence and periprosthetic fracture. In our study, long-term clinical and radiological results of varus cementless femoral stems were examined. Material and Method: In this study, cementless total hip arthroplasty patients with at least 5 years of follow-up between December 2006 - December 2017 were evaluated. According to the femoral stem position measurement in the Pelvis AP X-ray taken on the first post-operative day, patients were divided into 3 categories as Varus, Neutral and Valgus. Varus group was further subdivided into 2 subgroups as 1°-3°varus and 3°≤ varus. The overall varus group and subgroups were compared with the neutral group in terms of survival, complications, revision, clinical and radiological aspects. Harris hip score, Oxford hip score and WOMAC score were evaluated in clinical evaluation. The position of the femoral stem, subsidence, Engh-Massin score, pedestal formation, cortical hypertrophy, leg length discrepancy, femoral medullary canal filling rates were compared in the radiological evaluation. Results: 96 cases with a mean follow-up of 11.2 years were compared. No significant difference was observed in terms of survival, complications, and revision between 63 varus group and 28 neutral group, including all varus subtypes. In clinical evaluation, no significant difference was observed in Harris and Oxford hip scores in the varus group and its subtypes. Radiologically, there were similar results in terms of leg length discrepancy, cortical hypertrophy and subsidence. Differences were observed in pedestal formation, femoral medullary canal filling rate and Engh-Massin scores. In the 3°≤ varus subgroup, the only diffrence from neutral group was lower femoral medullar canal filling rate. Conclusion: Varus cementless femoral component alignment does not lead to poor survival and clinical outcomes although radiological differences can be seen. Increased degrees of varus malposition leads to smaller femoral stem implantation.