Investigation of vibration and stability behaviors of non-homogeneous orthotropic composite cylindrical shells subjected on elastic foundation
Elastik temel üzerine bağlı olan homojen olmayan ortotropik kompozit silindirik kabuğun titreşim kararlılık davranışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 809609
  2. Yazar: RAAFAT SAMEER SADEQ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZAKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, elastik temel üzerine oturan homojen olmayan ortotropik ince silindirik kabukların serbest titreşim özelliklerini incelemiştir. Silindirik kabuk farklı modlarda titreşebilir ve teorik olarak sonsuz modlar mümkündür. Herhangi bir kombinasyondaki eksenel mod ve çevresel mod, modları ve karşılık gelen mod frekanslarını tanımlar. Çalışma, doğrulamadan sonra dört gruba ayrıldı, silindirik kabukların birinci grup analizi, ikinci grup ortotropik silindirik kabukların analizi ve üçüncü grup elastik temel üzerindeki silindirik kabukların analizi ve son olarak farklı silindirik kabuk geometrisi için dördüncü grup analizi. Tüm gruplar, sonlu elemanlar araştırması için bir araç olarak ANSYS yazılımı kullanılarak test edilmiştir. Sonuçlar, temel modülü değeri arttıkça frekans değerlerinin arttığını gözlemlemiştir. Ayrıca, kabuk kalınlığı arttığında, katmanın tasarım koşullarına bağlı olarak frekansı değiştiren katmanın artışına ek olarak doğal frekans değerleri de artar. Son olarak, silindirik kabukların uzunluğu arttıkça frekans azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present research studied the free vibration characteristics of non-homogeneous orthotropic thin cylindrical shells resting on elastic foundation. The cylindrical shell can vibrate in different modes and theoretically infinite modes are possible. The axial mode and circumferential mode in any of their combinations define the modes and the corresponding modal frequencies. The study divided into four groups after validation, the first group analysis of cylindrical shells, the second group Analysis for orthotropic cylindrical shells and the third group analysis for cylindrical shells on elastic foundation and finally the fourth group analysis for different cylindrical shells geometry. All the groups tested by using ANSYS software as a tool for finite element investigation. The results observed that when the value of foundation modulus increases, the frequency values increase. Also, when the shell thickness increases, the values of natural frequency increase in addition to the layer's increase which changes the frequency based on the layer's design conditions. Finally, when the length of cylindrical shells increases, the frequency decrease.