Henoch-schönlein nefropatilerinin glomerüler nefropatilerdeki yeri ve önemi (Son 5,5 yıllık olgularımızın dökümü)
  1. Tez No: 80965
  2. Yazar: S. ZEHRA USLUBAŞ (ERİŞEN)
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
- 58 - -ÖZET- Çalışmamızda; son 5,5 yıl içerisinde kliniğimize ya tırılan 199 Henoch-Schönlein olgumuzdan, 50 Henoch-Schönle- in nef ropatis inin dökümünü yaptık. Olgularımızı; yıllara göre dağılım, yaş, cins, al- lerjik faktörler, görülme sıklığı, nefropatiye refakat eden diğer bulgular, hastalığın extrarenal klinik manif estasyon- ları ile nefropati arasındaki korelasyon, nefropatinin ilk semptomlardan sonra başlama zamanı, derecesi, klinik seyri ve tekrarlaması açısından inceledik. 50 nef ropat imizi ; 1- Minimal idrar bulgusu olanlar (15 olgu) 2- Belirgin idrar bulgusu olanlar (17 olgu) r 3- Nefrit (14 olgu) + Nefroz (4 olgu) olmak üzere 3 grupta topladık. 50 nefropati olgumuz, 199 Henoch-Schönlein ' m %25,22* sini oluşturmaktadır. Extrarenal klinik manif es tasyonların artışıyla, nef ropati görülme sıklığı ve derecesi de artış göstermektedir. Olgularımızda %70 oranında üst solunum yolu enfek siyonu belirledik. 50 nef ropat imizin %60'mın boğaz kültür lerinde, çoğunluğu streptekok ve pneumokok'un oluşturduğu üreme saptadık.- 59 - Allerji yönünden olgularımızın ne kendilerinde ne de ailelerinde bir özellik bulamadık. 50 nef ropatimizin 22'sini, inisial devrede kortiko - steroid tedavisi alan hastalarımız oluşturmaktadır. Böbreğin olaya iştirakini önlemede; kort ikos teroid kullanımının be lirgin bir üstünlüğü olmadığı görülmektedir. Her 3 grup hastamız klinik ve laboratuar olarak iyi seyretti. Minimal idrar bulgusu olanlarda tekrarlama görül medi. Belirgin idrar bulgusu olan 17 hastamızın 2'sinde nefrit gelişti. 14 nefrit olgumuzun da 2' si nefrotik send- roma dönüştü. Hiçbirisinde böbrek fonksiyonları bozulmadı, böbrek yetmezliği oluşmadı. Henoch-Schönlein nef ropat iler inin glomerüler nefro- patilerdeki yerini ve önemini, yaptığımız çalışmayla vurgu lamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
- 60 - -SUMMARY- In our trial, we have studied the 50 Henoch-Schönlein nephropathy cases in all total 199 Henoch-Schönlein cases which were treated in our clinic during the last 5,5 years. We have studied our cases in view of range by years, age, allergic factors, frequency, other signs associated with nephropathy, correlation between nepropathy and extra renal clinic manifestations, the interval between clinical onset and nephropathy, grade, clinical onset and relapses. We have classified our 50 cases as; 1- Those having minimal signs of urine (15 cases) 2- Those having significant signs of urine (17 cases) 3- Glomerulonephritis (14 cases) + Nephrotic Syndrom (4 cases) The 50 nephropathy cases are the 25,22% percent of our total 199 Hencoh-Schönlein cases. c When extrarenal clinical manifestations become more, the frequency of nephropathy is higher and grade becomes worsened. We have releaved that in 70 % of our patients there was an upper respiratuary tract infection. At culture there was growth in 60 % of total 50 cases; most of them were pneumococus and s treptecocus.- 61 - We could not find out anything about allergy either in our patients or their family. 22 of total 50 patients were those, who were treated with corticosteroids at inicial phase. It becomes appearant that corticosteroid treatment has no effects on preventing any kidney involvement. All our 3 groups of patients had a good clinical and laboratuary onset. There were no relapses in those who had minimal signs of urine. In 17 patients who had signi ficant signs of urine 2 nephritis cases developed. 2 nephro tic syndrome developed from our 14 cases of nephritis. Non of them had impairment of kidney functions and there wasn't any case of renal insuffiency. We have tried to emphasize the importance of Hencoh- Schönlein nephropathy in glomerulopathies.