Akdeniz Bölgesi (Türkiye) vespidae (Hymenoptera: Vespoidea) türleri üzerine faunistik araştırmalar ve ekolojik gözlemler
The faunistic studies and ecological observations on vespidae (Hymenoptera: Vespoidea) species of mediterranean region in Turkey
- Tez No: 809659
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR KOÇBERBER KILIÇ, PROF. DR. AYLA TÜZÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı Akdeniz Bölgesinde bulunan Vespidae (Hymenoptera: Vespoidea) türlerinin faunistik özelliklerini ve mevsimsel dağılımlarını belirlemektir. Arazi çalışmaları 2019-2021 yılları Mayıs - Ekim ayları arasında yapılmıştır. Arazi çalışmaları sonucunda Vespidae familyasının Vespinae altfamilyasından 1.789 örnek, Polistinae altfamilyasından 985 örnek ve Eumeninae altfamilyasından 429 örnek olmak üzere toplamda 3.203 örnek toplanmıştır. Ergin böcekler atrap yardımıyla yakalanıp; potasyum siyanür - alçı karışımı öldürme şişelerinde öldürüldükten sonra koleksiyon materyali haline getirilip incelenmiştir. Türlerin teşhisi ve sınıflandırılmasında literatürden yararlanılmıştır. Sonuçlar sistematik ve faunistik açıdan değerlendirilmiştir. Bu çalışma ile Akdeniz Bölgesi'nde yayılış gösteren 24 tür ve alttür tespit edilerek Hymenoptera faunasına katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine faunistic features and seasonal distributions of Vespidae (Hymenoptera: Vespoidea) found in Mediterranean region of Turkey. Field studies were performed between May and October months in 2019-2021. As a result of the field studies, a total of 3,203 specimens were collected, including 1,789 specimens from the Vespinae subfamily, 985 specimens from the Polistinae subfamily, and 429 specimens from the Eumeninae subfamily of the Vespidae family. Adult insects were captured with the aid of sweep net; after they were killed in potassium cyanide-plaster mix killing bottles, they were turned into the collection material and examined. Literature was used for the identification and classification of the species. The results were also discussed from the systematic and faunistic standpoint. With this study, 24 species and subspecies distributed in the Mediterranean Region were identified and contributed to the Hymenoptera fauna of Turkey.